Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna ziua.
As avea si eu cateva intrebari, de fapt am mai multe probleme si as dori sa stiu cum as putea sa le rezolv.
De doi ani lucrez intr-o firma de constructii, mai exact din iulie 2008. Problema mea este ca nu am semnat niciun contract de munca, cu alte cuvinte lucrez la negru, nu ca asa as fi preferat eu ci pentru ca pe acest mare "patron" nu il intereseaza k nu am asig de sanatate, etc si, bineinteles, ca sa nu plateasca dari la stat. Motivul pentru care inca sunt aici este ca nu am reusit sa imi gasesc altceva de munca. Precizez ca am terminat o facultate, deci ma duce mintea, insa nu am reusit sa gasesc mai nimic dde munca (si vanzatoare la chiosc nu ma angajez, desi cred ca acolo as incheia un contr de munk). In plus, acest "patron" s-a purtat foarte urat cu angajatii (am mai avut o colega care a plecat acum un an de aici), inclusiv cu mine. In iarna am crezut ca imi trage una, mi-a luat geanta (mea persoanala) si a aruncat cu ea in perete, a luat laptopul si am crezut ca mi-l arunca in cap. In fine, sunt cu nervii la pamant. Pentru acest om de nimic toata lumea este tampita, numai el este inteligenta intruchipata. De aproape un an nu mai lucrez 8 ore, ci 6 ore, plus ca este mai mult munca de teren.
Vreau sa va intreb ce pot sa fac pentru ca acesta sa plateasca cu varf si indesat pentru tot ce a facut? Eu ii trimit saptamanal un raport cu tot de am facut in sapt respectiva, rapoarte pe care le am salvate, plus ca ma stiu foarte multi clienti din 2008 incoace, deci as putea demonstra foarte simplu ca lucrez pentru el.
Va multumesc mult si astept cat mai multe sfaturi.
deea_3181 a scris:

Buna ziua.
As avea si eu cateva intrebari, de fapt am mai multe probleme si as dori sa stiu cum as putea sa le rezolv.
De doi ani lucrez intr-o firma de constructii, mai exact din iulie 2008. Problema mea este ca nu am semnat niciun contract de munca, cu alte cuvinte lucrez la negru, nu ca asa as fi preferat eu ci pentru ca pe acest mare "patron" nu il intereseaza k nu am asig de sanatate, etc si, bineinteles, ca sa nu plateasca dari la stat. Motivul pentru care inca sunt aici este ca nu am reusit sa imi gasesc altceva de munca. Precizez ca am terminat o facultate, deci ma duce mintea, insa nu am reusit sa gasesc mai nimic dde munca (si vanzatoare la chiosc nu ma angajez, desi cred ca acolo as incheia un contr de munk). In plus, acest "patron" s-a purtat foarte urat cu angajatii (am mai avut o colega care a plecat acum un an de aici), inclusiv cu mine. In iarna am crezut ca imi trage una, mi-a luat geanta (mea persoanala) si a aruncat cu ea in perete, a luat laptopul si am crezut ca mi-l arunca in cap. In fine, sunt cu nervii la pamant. Pentru acest om de nimic toata lumea este tampita, numai el este inteligenta intruchipata. De aproape un an nu mai lucrez 8 ore, ci 6 ore, plus ca este mai mult munca de teren.
Vreau sa va intreb ce pot sa fac pentru ca acesta sa plateasca cu varf si indesat pentru tot ce a facut? Eu ii trimit saptamanal un raport cu tot de am facut in sapt respectiva, rapoarte pe care le am salvate, plus ca ma stiu foarte multi clienti din 2008 incoace, deci as putea demonstra foarte simplu ca lucrez pentru el.
Va multumesc mult si astept cat mai multe sfaturi.

ITM
Faceti o sesizare la ITM in care explicati pe larg situatia in care va aflati.
Faceti o actiune pe dreptul muncii la Tribunalul teritorial prin care cereti obligarea incheierii unui contract individual de munca retroactiv, de la data inceperii activitatii (nu se plateste taxa de timbru si sarcina probei revine angajatorului). Daca e cazul, solicitati si plata drepturilor salariale restante, a zilelor de concediu neefectuat, a orelor suplimentare.
Cautati-va un alt loc de munca pt. ca unde sunteti acum nu e de stat!

avocat Radu Stan
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Sigur isi va face itm-ul treaba? Pentru ca "patronul" asta de 2 bani are o avocata care l-a mai scos din belelele, ca sa zic asa. Tin sa precizez ca este foarte parsiv. Si oricum, pana nu imi gasesc alt job nu pot sa fac niciun fel de plangere la ITM sau oriunde altundeva.