avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate Teodorrr14

Activitate Teodorrr14

Răspuns la discuția Semnalizare lucrari carosabil
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna seara,

In timp ce mergeam pe un bulevard din oras astazi, am dat de niste taieturi in asfalt, pentru reparatii, evident, nesemnalizate, si fiind noapte, masini in spatele meu, nu am putut frana prea brusc, iar masina a avut ceva de suferit.

Cine raspunde de semnalizarea lucrarilor? Politia nu are nici o responsabilitate?

Adica eu pot sa ma duc sa tai din asfalt, iar astia sa stea sa caste gura?
Buna ziua,

22 Mai este ultima zi de suspendare pentru permisul meu de conducere, insa nu pot ridica permisul, deoarece pica in zi de weekend si nu se lucreaza, iar 24 este zi libera, tot nu se lucreaza.

Intrebarea mea este, eu as putea conduce pe 23, fara sa am permisul ridicat de la Politia Rutiera?
Ce model de masina este, poate va pot spune daca are sau nu au aceste triple fumurii din fabrica.

Daca nu sunt din fabrica asa, degeaba faceti contestatie. Trebuie sa le curatati si sa mergeti la RAR.
Pentru alcool nu se reduce sub nici o forma perioada de suspendare.
Nu, paguba nu (cred ca) a fost reclamata, firma care mi-a inchiriat ATV-ul s-a ocupat de despagubire, nu am avut nici o grija cu masina.
Imi cer scuze ca am omis, dupa ce am pierdut controlul asupra directiei am lovit si un autovehicul parcat partial pe trotuar (pe contrasens), victima a aparut dupa coltul masinii, insa pe dovada initiala nu apare nimic ca am lovit masina.
Eu rezolutia primita nu o mai am, mi-a fost luata de Seful Politiei Rutiere Prahova cand m-am dus cu ea sa-mi dea suspendarea.

Dupa cum am mai scris intr-un post anterior, tot ce mai am este dovada primita la accident, cand mi-au retinut permisul, pe care scrie "in timp ce conducea motociclul cu nr xxxxxx, efectuand manevra de depasire a altui autovehicul a pierdut controlul asupra directiei de mers, acrosand un pieton, in urma accidentului rezultand vatamarea corporala a pietonului". Cel din Iasi m-a intrebat daca am lovit masina pe care o depaseam, si mi-a zis ca daca nu, atunci nu trebuie sustinuta testarea.

Ce incerc eu sa explic ca in situatia mea, tot pentru ce am suspendare e articolul 103/1/c.. nimic de depasire.
Nu mai e valabil din 2007 cred, nu se mai da test pentru orice suspendare, ci numai in cazurile mentionate in regulament, dupa cum veti vedea.

Art.103. - (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
B) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.


Buuuuun. Asta-i textul de suspendare, articolul invocat de ei. Nu spune nimic de depasire.. putea foarte bine ca acea lege incalcata sa fie depasirea vitezei cu mai mult de 10 km/h.

Apoi, articolul care prevede obligativitatea promovarii testului de legislatie.
Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
B) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.


a) alcool-nu
nerespectarea regulilor privind depasirea-am demonstrat anterior ca in articolul in baza caruia mi-au suspendat permisul ca nu se specifica nimic de depasire;
B) a fost urmarita ca infractiune, dar nu s-a dispus inlocuirea urmaririi penale, pentru ca in 103/1/c s-a dispus neinceperea;
c) nu am treaba

Corect?
Conditiile mentionate de dvs. mai sus nu mai sunt valabile de aproximativ un an, cei care au permisul suspendat (indiferent de durata) nu mai sunt obligati sa sustina acea testare.

Rog un raspuns exact.