Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis suspendat 103/1/c
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis suspendat 103/1/c

Buna ziua,

Eu am permisul suspendat in baza articolului 103/1/c, dupa un accident cu victima (s-a dispus NUP, ptr ca lipsea plangerea).

Pe dovada initiala (inainte de a-mi fi dispusa suspendarea permisului, cea pe care am primit-o cand mi-au retinut permisul pentru dosar) imi scrie asa: "in timp ce conducea motociclul cu nr xxxxxx, efectuand manevra de depasire a altui autovehicul a pierdut controlul asupra directiei de mers, acrosand un pieton, in urma accidentului rezultand vatamarea corporala a pietonului".

Mi-a venit rezolutie de la Parchet, am fost la seful politiei din Prahova, unde a dispus suspendarea dreptului de a conduce pe 90 de zile.

Au trecut 60. Am fost pana la Politia Rutiera din Iasi sa ma interesez daca trebuie sa dau testare pentru redobandire. Mi-au zis ca da (dupa ce mi-au citit dovada). Ma duc, astept, intru in sala, dupa ce intru imi spune ca imi lipseste scris pe spate ceva legat de NUP si ca mi s-a suspendat permisul (nu aveam hartia venita de acolo prin care eram instiintat).

Sun la Prahova, ma cauta dupa CNP si surpriza: cica nu trebuie sa dau testare. Ma duc inapoi la Politia Rutiera din Iasi, unde se dau permisele suspendate. Imi analizeaza domnul ofiter iar dovada (pe care o mai analizase si mi-a spus ca dau testare), si ma intreaba daca am lovit masina pe care o depaseam, la care eu ii spun ca nu. "Atunci nu trebuie sa dati testare."

Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca sunt fatait de colo-colo, ci mi-e teama sa nu ma trezesc cu 30 de zile adaugate ca nu m-am prezentat la test. Chiar e asa o chestie de interpretare? Daca dovada aia veche incurca treaba, mai bine o distrug si imi fac o declaratie pe proprie raspundere ca n-o mai am, si nu mai negociez cu domnul ofiter de acolo. Ce pot face sa stiu EXACT (daca se poate chiar si semnat) daca dau testare sau nu? (desi am sunat iarasi acum cateva zile la Politia din Iasi si mi-a zis acelasi ofiter ca nu trebuie).
~ Conținut șters la cerere ~
Conditiile mentionate de dvs. mai sus nu mai sunt valabile de aproximativ un an, cei care au permisul suspendat (indiferent de durata) nu mai sunt obligati sa sustina acea testare.

Rog un raspuns exact.
Teodorrr14, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu mai e valabil din 2007 cred, nu se mai da test pentru orice suspendare, ci numai in cazurile mentionate in regulament, dupa cum veti vedea.

Art.103. - (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
B) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Buuuuun. Asta-i textul de suspendare, articolul invocat de ei. Nu spune nimic de depasire.. putea foarte bine ca acea lege incalcata sa fie depasirea vitezei cu mai mult de 10 km/h.

Apoi, articolul care prevede obligativitatea promovarii testului de legislatie.
Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
B) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

a) alcool-nu
nerespectarea regulilor privind depasirea-am demonstrat anterior ca in articolul in baza caruia mi-au suspendat permisul ca nu se specifica nimic de depasire;
B) a fost urmarita ca infractiune, dar nu s-a dispus inlocuirea urmaririi penale, pentru ca in 103/1/c s-a dispus neinceperea;
c) nu am treaba

Corect?
Teodorrr14, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~