avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate nicofox71

Activitate nicofox71

marefer la materialele de amenajare si nu la cele de constructie ..la cele de finisaj folosite de mine dupa cumparare si nu de constructor
Răspuns la discuția recuperare taxa tva
ma refer la tava din facturi , nu cele de cumparare a locuintei ci cele care privesc amenajarea interioara
Discuție cum pot sa vad
Buna
cum pot sa vad daca am primit raspuns la o intrebare?
#-o
Buna
Am in amenajare un apartament proprietate personala nou construit , in care am investit atat timp cat mai ales bani in materialele pentru amenajarea interioara ma refer la materialele de constructii . Vis-a-vis de aceasta problema a-si dori un raspuns la intrebarile uematoare:
1. cum pot sa recuperez tva-ul aferent pretului materialelor si de unde ?
2.se poate recupera tva-ul si pentru sculele cumparate si daca nu cum se recupereaza daca materialele si sculele sunt pe aceeasi factura ?
Celor care vor raspunde le multumesc=D> anticipat celorlalti spor la treaba:P
ASA CUM AM SCRIS SI IN TITLUL SUBIECTULUI A-SI DORI SA STIU CARE SUNT PASII DE URMAT IN RECUPERAREA TVA DIN AMENAJAREA UNEI LOCUINTE NOU CONSTRUITE , PE CARE AM ACHIZITIONAT-O IN 2010,CONFORM FACTURILOR PRIMITE DE LA DIVERSI FURNIZORI DE MATERIALE DE CONSTRUCTII
Răspuns la discuția intabulare locuinta
AM PUS GRESI INTREBAREA 2..EA SE REFEREA LA FAPTUL CA IN CAZUL IN CARE SE INTABULEAZA ULTERIOR ACEST LUCRU ATRAGE DUPA SINE CHELTUIELI MAI MARI DECAT DACA S-AR INTABULA IN MOMENTUL VZ?
...VEDEM CU MINTEA DAR SIMTIM CU SUFLETUL=D>
1.In momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare a unei locuinte se face obligatoriu si intabularea acesteia sau se poate face si ulterior ?
2.Daca se poate face si ulterior acest lucru implica si taxe mai mari sau nu ?
Răspuns la discuția TAXE NOTARIALE
CUM SE CALCULEAZA ? SAU E FIX?
Răspuns la discuția taxe notariale
CARE SUNT TAXELE NOTARIALE AFERENTE CONTRACTULUI ?
Răspuns la discuția TAXE NOTARIALE
ANCPI?