Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare locuinta

1.In momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare a unei locuinte se face obligatoriu si intabularea acesteia sau se poate face si ulterior ?
2.Daca se poate face si ulterior acest lucru implica si taxe mai mari sau nu ?
De regula cine cumpara un imobil, are interesul sa se inscrie cu dreptul sau de proprietate astfel dobandit , in cartea funciara. Insa, o poate face cand doreste , ulterior cumpararii. Nu plateste taxe mai mari decat cele practicate, daca nu o face intr/un anumit termen.
AM PUS GRESI INTREBAREA 2..EA SE REFEREA LA FAPTUL CA IN CAZUL IN CARE SE INTABULEAZA ULTERIOR ACEST LUCRU ATRAGE DUPA SINE CHELTUIELI MAI MARI DECAT DACA S-AR INTABULA IN MOMENTUL VZ?
...VEDEM CU MINTEA DAR SIMTIM CU SUFLETUL=D>
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati mesaje cu majuscule
2-Legal nu sunt prevazute preturi de cost distincte pentru solicitarea CF,conditionat de momentul solicitarii
da se face obligatoriu de catre BNP care autentifica contractul de vanzare cumparare.