avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate motanika

Activitate motanika

Buna seara,

As avea rugamintea sa imi precizati ce acte sunt necesare pentru constituirea unei PFA si ce taxe trebuiesc platite catre stat? Pe un alt site era precizat ca fiind PFA se pot trece anumite cheltuieli pesonale care sa diminueze impozitul catre stat, este adevarat?

De asemenea, in cazul in care este formata aceasta, mai exista posibilitatea de a te angaja la un alt loc de munca?

Multumesc.
Buna seara,

Imi puteti spune mai multe informatii despre contractul de mandat si ce obligatii ar presupune acest contract mandatarului (celui imuternicit).

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

In cazul in care urmeaza sa beneficiez de somaj (inca nu mi-am depus actele), insa am gasit un alt loc de munca si din cate mi s-a precizat se va incheia contract de munca, insa este o perioada de proba de 20 de zile lucratoare (in care nu voi fi platita). Ulterior, dupa aceasta perioada se va decide daca vom continua colaborarea sau nu. Sa presupunem ca dupa perioada de proba s-ar incheia contractul, mai exista posibilitatea sa beneficiez de somaj?

Multumesc.
Răspuns la discuția Somaj, salariu compensator
Multumesc de raspuns.
Buna ziua,

In cazul in care se aplica concedierea pe baza de necorespundere profesionala, dupa ce se incheie contractul de munca, angajatorul transmite cartea de munca catre Agentia de ocupare a fortei de munca sau exista posibilitatea ca angajatul sa ridice cartea de munca si sa o duca la agentie?
De asemenea, in cazul acestui tip de concediere, in afara drepturilor salariale la zi, se mai acorda si minim un salariu compensatoriu.

Multumesc
Răspuns la discuția Necorespundere profesionala
Si in cazul in care anumite lucruri nu depind in totalitate de angajat, ci si de angajator (de exemplu: au fost aduse anumite modificari in fisa postului, in ceea ce priveste atributiile).
Practic, respectivului angajat nu i se acorda "prezumtia de nevinovatie" :) mai ales ca nu este vorba de o functie care sa fie in concordanta cu studiile pe care le are. Pur si simplu se pleaca de la premisa ca dupa o perioada de timp, destul de mare, nu mai corespunde profesional ptr acel job si ca nu ar mai avea posibilitatea de a avea si o alta slujba (ca nu ar face fata).
Buna,


In cazul in care contractul de munca se incheie datorita motivului "necorespundere profesionala", cum este impactata pesoana respectiva pe viitor (angajat cu vechime, cca 3 ani)? Ce consecinte are acest motiv si faptul ca pe cartea de munca este precizat acest lucru?


Multumesc