Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de proba - mai pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de proba - mai pot beneficia de somaj?

Buna ziua,

In cazul in care urmeaza sa beneficiez de somaj (inca nu mi-am depus actele), insa am gasit un alt loc de munca si din cate mi s-a precizat se va incheia contract de munca, insa este o perioada de proba de 20 de zile lucratoare (in care nu voi fi platita). Ulterior, dupa aceasta perioada se va decide daca vom continua colaborarea sau nu. Sa presupunem ca dupa perioada de proba s-ar incheia contractul, mai exista posibilitatea sa beneficiez de somaj?

Multumesc.
Nu,pentru ca desi aveti stagiul de cotizare realizat,este necesar ca de la ultimul loc de munca sa incetati activitatea potrivit art.65 din Codul Muncii si nu ca sfarsit al perioadei de proba,situatie care este reglementata de alt articol din aceeasi lege,si care nu va mai da dreptul la somaj.

andymaurul
andymaurul, utilizator
1. Depuneti actele la Somaj si apoi daca veti incheia un CIM veti beneficia lunar de 30% din indemnizatia de somaj pana la expirarea perioadei initiale de somaj.
2. Perioada de proba nu se face in afara contractului individual de munca (CIM). Asta inseamna munca la negru.
3. Perioada de proba este evidentiata in CIM si se plateste si este vechime in munca.