Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana fizica autorizata - infiintare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana fizica autorizata - infiintare

Buna seara,

As avea rugamintea sa imi precizati ce acte sunt necesare pentru constituirea unei PFA si ce taxe trebuiesc platite catre stat? Pe un alt site era precizat ca fiind PFA se pot trece anumite cheltuieli pesonale care sa diminueze impozitul catre stat, este adevarat?

De asemenea, in cazul in care este formata aceasta, mai exista posibilitatea de a te angaja la un alt loc de munca?

Multumesc.
Aveti nevoie in primul rand de rezervarea denumirii PF - mergeti la ONRC unde primiti toate informatiile , opis de documente si de asemenea cerere ptr rezervare si pentru inregistrare PF.
Cel mai important este sa aveti calificarea si experienta pentru obiectul de activitate , altfel nu puteti infiinta PFA