avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate evcont

Activitate evcont

Am doua cazuri de achizitii intracomunitare si m-am cam incurcat. Concret: am o achizitie de imobilizari (autoturism) 1400 la tva este completat (pe factura) Legea TVA 4 nr.1b. Cazul 2 piese auto pentru vanzare cu amanuntul, la TVA fiind 19%.
Cum procedez in special in primul caz?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc si va doresc o zi buna. Cautam in legea 448/2006,#-o nicidecum in codul muncii.
O persoana cu dizabilitati cu gradul II, accentuat, incadrata, beneficiaza de spor la concediul de odihna?
Răspuns la discuția Taxa radio
Domnule Lucian Huzum, va multumesc mult! Sa stiti ca mi-a fost de mare ajutor.
Sa aveti o zi buna!
Discuție Taxa radio
Persoanele juridice sunt obligate la plata taxei radio?
Am o societate cu obiect de activitate "Activitati de contabilitate si audit financiar;consultanta in domeniul fiscal" si am primit pentru prima data de la infiintare de la Radio Iasi o instiintare de plata.
Buna ziua,
Va rog daca se poate sa-mi spuneti care este procedura pentru directionarea a 2% din profit (sau impozitul pe profit?) de la o societate comerciala catre un ONG.
Va multumesc!
Sprijin in ceea ce priveste programul de lucru,adica mai mult de 8 ore intr-o zi (12 ore cu ferestre) iar in alta zi 3 ore in schimb apropiatii au orar fara ferestre,fac naveta zilnic 74 km dus intors (sunt profesor),mi-a fost incalcat dreptul la imagine discutand in consiliul profesoral problemele mele medicale.
A sugerat ca e suficient ca nu platesc impozit si sa fiu bucuros.
Sunt o persoana cu dizabilitati cu handicap accentuat,dar care lucrez la buget fiind si beneficiarul legii 448/2006 pana la un anumit punct.
Conform legii ar trebui sa beneficiez de sprijin din partea conducerii unitatii la care lucrez.Am facut cunoscut acest fapt dar nu numai ca personal nu mi-a dat raspuns la solicitari dar a adus in discutie intr-o sedinta cu ceilalti colegi problemele mele de sanatate.
Credeti ca as putea acuza conducerea de abuz in serviciu.
Pentru o persoana cu handicap accentuat,care are norma de baza (norma intreaga)la o unitate bugetara si nu i se retine impozit pe salariu mai poate beneficia de scutire pe impozit la o a doua slujba in sistem privat si cu timp partial?
Va multumesc!
Pentru raportarile contabile semestriale (30.06.2011), cei 35 000 de euro sunt calculati pentru cursul din 31.12.2011; 1euro = 4,2848 lei.
35 000 euro= 149968 lei.
Multumesc!