avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorx

Activitate utilizatorx

Bună ziua! Aș vrea să stiu dacă art.65, alin 5 din legea 263/2010, reducerea vârstei pensionare cu 2 ani pentru cei care au locuit 39 ani un orașe poluate și scrie că se aplica până la 31 dec.2030, mai ramâne valabilă în noua lege a pensiilor, 360/2023
Bună ziua! Aș vrea să știu dacă revenirea la decizia de pensionare la 65 pentru femei, pe legea nouă, 360/2023, înseamnă concret că femeia e obligata sa stea până la 65?? Soția are stagiul complet pe fosta și actuala lege, din 2020 și perioada necontributiva facultate la zi, termenul legal ar fi in 2025, la 62,5 ani. În cazul că ar vrea sa mai stea 1-2 ani nu poate ieși inainte de 65 decât cu penalizare?? Am citit opinii, că dacă revine, e penalizata. Mulțumesc
Bună ziua!
Îmi lipsesc nejustificat 2 luni la stagiile de cotizare pensie (invatamânt, profesor), o lună în 2002 și una în 2011, în mijlocul anului, fără că eu sa fi avut concediu fara plata și existând documentele pe. portal CNPP cum că am avut salariu lunar și D112 este pe A12 luni, dar... Instituția nu rezolva cererea mea de emitere a declarațiilor rectificative, motiv pt care voi înainta plângerea prealabilă pe L 554 apoi, dacă nici așa, instanță. Întrebarea ar fi daca pot depăși termenul de 30 zile, deoarece evident că nu doresc acest litigiu. Nu am înțeles exact daca este 30 zile sau 6 luni, situația fiind asimilată cu "act administrativ individual). Mulțumesc
Bună ziua! Daca introduc plângere prealabilă pe L 554/2004, pentru refuzul nejustificat de a răspunde la o solicitare,adresată consiliului de administrație al unei instituții, (școală fuzionata cu o altă școală) dar se poate ca, fiind un proces pe rol împotriva ISJ și MEC, să se anuleze fuzionarea și să se revină înainte de instanta la separarea celor 2 scoli, atunci se anulează cu totul acțiunea , dispare calitatea procesuală sau se preia/continuă etapele către școala de care aparțin la momentul respectiv ? Mulțumesc
Răspuns la discuția Ordin de plata CAS


ioana.vezeanu a scris:

Buna ziua! La Casa Nationala de Pensii Publice puteti solicita adeverinta de stagiu de cotizare. Va puteti face cont online - [ link extern ] ).

Mulțumesc, dar este vorba de ordinul de plata, că atare, deoarece la CNPP, chiar daca eliberează o adeverință, chiar daca vizualizezi online toate rapoartele pe portalul CNPP, unde am cont de vreo 2 ani, nu rezultă frauda fiscala. Concret, am 11 luni in loc de 12, în 2 ani , demult, în 2002 și 2011(neavând concediu fara plata, lucrez ca profesor) iar contabila institutiei susține că a virat CAS , ceea ce și apare pe fluturașul de atunci. Pe De 112 au declarat 12 luni, deci...e clar că nu au virat CAS. Am solicitat rectificare dar nu o rezolvă...așa că rămâne instanța, contencios.
Bună ziua! As vrea să știu la ce instituție (în afara de angajator) pot solicita copie după foi de varsamânt (ordine plata) care să ateste virarea CAS (contribuția pensie). Mulțumesc
Buna ziua!
As vrea sa stiu daca exista vreo prevedere prin care la pensionare din învățământ, un cadru didactic are dreptul la o prima de pensionare, ca membru sau nu de sindicat. In Contract Colectiv la nivel ramura nu am gasit si nici in Codul Muncii. Multumesc.
Bună ziua! As dori sa aflu, o informație referitoare la următoarea situație: soțul decedează și nu avea bunuri comune cu soțul supraviețuitor, deci dobândite în căsătorie, (proprietăți , bani in banca dobândiți de soțul supraviețuitor prin vânzarea cu acte notariale a bunurilor proprii), in afara unei sume modice in contul de salarii, dar are copii din prima căsătorie, care locuiesc în străinătate, deci nu vor veni la succesiune, neavând motiv, ce se întâmplă?? Că soțul supraviețuitor este oricum deținătorul , cu acte doveditoare a propriilor bunuri. Se poate încheia succesiunea...? Mulțumesc
Răspuns la discuția Verificare virare CAS
Din păcate au trecut 2 luni!! Doamna contabila spune că "o să rectifice", cu atitudinea că mi s-ar face o favoare, când în realitate este o faptă penală, prescrisă, ce-i drept. Am demarat procedurile legale
Bună ziua!
As dori sa știu cum pot verifica daca în urma cu 20, respectiv 11 ani mi s-au virat CAS, pt 2 luni, deoarece pe raportul CNPP îmi apar lipsa 2 luni. Contabila a spus că a rectificat, dar, deocamdata nu apare modificarea. Au trecut 3 zile, poate nu se actualizează pe loc. Am sunat la ANAF și mi s-au spus că nu am cum sa solicit personal daca mi s-au platit CAS, fiindcă se trimite colectiv pe D112, daca e o instituție,nu pe persoană...Adică eu, contribuabil, nu am voie sa știu pe CNP ulmeu daca s-ar virat CAS. As vrea sa știu cum pot eu sa solicit aceste informații, de acum 20/11 ani. Mulțumesc