avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate RobertR

Activitate RobertR

Răspuns la discuția Dividende
cdcd a scris:

Administratorul face o propunere de distribuire a profitului brut. Asta se anexeaza la bilant.
Ulterior se va intruni AGA si va face repartizarea (cu oricate procese verbale).
Dividende puteti distribui doar aferent profitului din anii anteriori lui 2016, din 2015, 2014, 2013 etc.


Dar din cate stiu la bilant, pe langa propunerea administratorului de repartizare a dividendelor este obligatoriu sa se anexeze si hotararea AGA.
In cazul in care se vor ridica dividendele in 7 transe, ce scriem in hotarea AGA sa nu se interpreteze ca le-am ridicat intr-o singura transa?
Buna ziua,

Administratorul nu a stiut de declaratia de mediu si nu a depus-o de cand s-a infiintat firma de cativa ani. De atunci a facut import din UE/non UE de diverse.
Cum sa fac: sa ma duc la mediu cu 60 de declaratii din urma sau sa ma duc cu una in care sa includ toata cantitatea de ambalaje introdusa pe piata?
A mai avut cineva astfel de situatie?
Va multumesc!
Buna ziua,

In delclaratia 394 se declara si penalitatile?

Multumesc!
multumesc pentru raspuns.
Ideea este ca nu s-au dat dividende...
ce inteleg este: chiar daca nu s-au dat dividende, acel bun achizitionat are regimul de impozitare al dividendelor.
corect?
il trec pe venituri.
si cu ce cote il impozitez?
multumesc!
Salutare!

Am o situatie:
Patronul a achizitionat cu factura pe firma un bun din UE in valoare de 4000 RON care nu are legatura cu obiectul de activitate al firmei.
Firma este microintreprindere(plateste impozit pe venit 3%) si platitoare de TVA.

Cum sa-l abordez in contabilitate avand in vedere ca:

1. Nu pot sa consider TVA-ul nedeductibil pentru ca achizitia este din UE si evident, nu platesc TVA-ul la achizitie.
2. Cheltuiala o fac degeaba nedeductibila pentru ca firma e platitoare de impozit pe venit.

Cum sa procedez?
Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in doua probleme:

1. Cu cate zile in urma se poate angaja retroactiv? De exemplu suntem in data de 30.05 s-ar putea sa fac o angajare cu data de 01.05?

2. Daca ii fac angajarea cu fractiune de norma(2 ore) este suficient pentru a-i servi la o internare in spital 2 saptamani? cu alte cuvinte sa nu fie obligat sa-si plateasca din buzunar spitalizarea.

Multumesc mult!
Discuție Declaratia 394
In declaratia 394 se declara toate facturile cu mentiunea TVA la incasare inclusiv cele emise de catre mine pentru clientii neinregistrati in scopuri de TVA? :O

Adica daca eu sunt platitor de TVA trebuie sa declar si operatiunile pe care le am cu persoanele neplatitoare de TVA? stiu ca inainte de 2013 nu se declarau...
Răspuns la discuția Cadou salariat
ok, haideti sa reformulez: cum as putea sa inregistez in contabilitate factura care face obiectul achizitiei instrumentului fara sa am stresuri pe cap cu fiscul, garda, etc?

Nu ma intereseaza deductibilitate nici la TVA nici la cheltuiala.

Multumesc!
Răspuns la discuția Cadou salariat
Va rog, o opinie...