avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate adri_ana

Activitate adri_ana

Răspuns la discuția evacuare ocupare abuziva imobil
Eu trabuie sa accept sa treaca pe proprietatea mea niste persoane care locuiesc abuziv numai pentru ca in CF este trecut acest trept pentru imobilul vecin. Adica eu platesc impozite, intretin acest spatiu si sa las pe altii care nu au nici un drept sa locuiasca acolo, sa distruga o casa si sa puna in pericol si casa mea doar ca proprietarul nu este in tara si nu se intereseaza de ce se intampla? In 6 ani eu nu l-am vazut macar o secunda si nici nu stiu cine este, cunosc doar un nume de pe un CF
Ma intreb si eu chiar nu exista nicio solutie?
Răspuns la discuția Informatii juridice mansardare
Nu stiu daca au achitat impozitele pt casa. Proprietarul este cetatean austriac si detine casa impreuna cu sotia ca bun comun. Sotia este de cetatenie romana.
Care este procedura de evacuare daca o casa a fost ocupata abuziv? Mentionez ca nu sunt proprietarul acelei case , proprietarii fiin plecati din tara. Eu detin o casa aflata in aceeasi curte si am obligatia de a da drum de servitute vecinului, mai avem si podul casei comun. Cei care au ocupat abuziv casa vecina ma dereanjeaza. Locuiesc in casa fara apa, curent, canalizare, folosesc tot felul de improvizatii de incalzire care-mi pot periclita siguranta casei mele. Va multumesc
Am cumparat o casa care are pod comun cu o alta proprietate si am nevoie de semnatura vecinuli pentru a face mansardare. In cazul in care proprietarul este cetatean strain casatorit cu o romanca si locuiesc in alta tara si nu putem lua legatura du dansii care este procedura? Mentionez ca de 6 ani de cand am cumparat casa acestia nu s-au interesat de proprietate. Am incercat ne interesam de la vecini dar nimeni nu-i cunoaste.
Răspuns la discuția pensie urmas dupa 18 ani
Intrebarea era cum pot sa fac sa primesc pensia pe numele meu, momentan o primeste mama
am implinit varsta de 18 ani si sunt eleva la liceu forma de zi, cim pot sa primesc pensia de urmas pe numele meu, momentan o ridica mama mea, va multumesc