avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare ocupare abuziva imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare ocupare abuziva imobil

Care este procedura de evacuare daca o casa a fost ocupata abuziv? Mentionez ca nu sunt proprietarul acelei case , proprietarii fiin plecati din tara. Eu detin o casa aflata in aceeasi curte si am obligatia de a da drum de servitute vecinului, mai avem si podul casei comun. Cei care au ocupat abuziv casa vecina ma dereanjeaza. Locuiesc in casa fara apa, curent, canalizare, folosesc tot felul de improvizatii de incalzire care-mi pot periclita siguranta casei mele. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: adri_ana , utilizator 19:00, 18 Ianuarie 2015
Modalitatea de evacuare a locatarilor care au ocupat fara drept spatiul cu destinatia de locuinta,se poate dispune numai de catre instanta de judecata la cererea proprietarului sau a persoanei mandatate de catre acesta
Eu trabuie sa accept sa treaca pe proprietatea mea niste persoane care locuiesc abuziv numai pentru ca in CF este trecut acest trept pentru imobilul vecin. Adica eu platesc impozite, intretin acest spatiu si sa las pe altii care nu au nici un drept sa locuiasca acolo, sa distruga o casa si sa puna in pericol si casa mea doar ca proprietarul nu este in tara si nu se intereseaza de ce se intampla? In 6 ani eu nu l-am vazut macar o secunda si nici nu stiu cine este, cunosc doar un nume de pe un CF
Ma intreb si eu chiar nu exista nicio solutie?
Ultima modificare: Duminică, 18 Ianuarie 2015
adri_ana, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizare restaurant fara acordul vecinilor Gumini13Bob Gumini13Bob Buna ziua. Locuiesc intr-un imobil comun (casa la curte) cu un restaurant pentru care noi, restul vecinilor, nu ne-am dat acordul de functionare. Casa este ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren cu constructii anca83 anca83 buna, astept sfaturi in urmatorea probleme, bunica detine o casa construita in anul 1964,fara autorizatie, casa care acum ocupa 130 mp.Casa are acelasi nr CF ... (vezi toată discuția)
Vecinii care nu au coș de fum, pericol de incendiu Iasmi136 Iasmi136 Locuiesc la țară, încălzirea se face pe lemne. Vecinii de lângă mine au un cuptor în care fac focul pentru a se încălzi dar NU au cos pentru evacuarea ... (vezi toată discuția)