Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinii care nu au coș de fum, pericol de incendiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinii care nu au coș de fum, pericol de incendiu

Locuiesc la țară, încălzirea se face pe lemne. Vecinii de lângă mine au un cuptor în care fac focul pentru a se încălzi dar NU au cos pentru evacuarea fumului. Fumul iese direct în pod (casa fiind de vre-o sută de ani, pod de lemn uscat) și fumul printre țigle afară. În cazul în care sare o scânteie aceasta v-a sari direct în pod, ei vor lua foc și prin urmare și casa mea.
Întrebarea este: Este legal așa ceva? Să faci focul și să nu ai un coș? Și ce pot face, unde pot depune o plângere? Ce am de făcut?
Faceti plangere la ISU.
Puteti sesiza primaria (echipa de interventie in caz de incendiu) si IJSU in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru riscul posibil de incendiu.
100 de ani de când este construită casa nu a luat foc până acum.
În timp a dovedit că e bine construită.