avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate habar

Activitate habar

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru luna in care s-a nascut copilul nu se primeste alocatie. Banii ar fi trebuit sa va intre acum in noiembrie.

Răspuns la discuția Demisie in timpul CCC
Bună dimineata! Oare ar putea , va rog frumos, cineva sa ma ajute cu cateva sfaturi/ îndrumări ?

habar a scris:

Buna seara ! As avea o nelamurire si am nevoie, va rog frumos, de sfaturile dumneavoastra. Eu momentan sunt in CCC si primesc indemnizatie pana cand copilul face 2 ani ( iunie 2023 ). Din ce m-am informat se pot obtine venituri in timpul indemnizatiei dar care sa nu depaseasca 6570 lei / an calendaristic,de la un alt angajator, ( angajatorul B ), decat cel de unde se primeste indemnizatia ( angajatorul A ). Acum apare nelamurire mea . Sotia este insarcinata si urmeaza sa nasca in iunie 2023. In momentul de fata m-am angajat la angajatorul B, initial luand in calcul ca as putea sa lucrez asfel incat sa nu depasesc limita de 6570/an calendaristic. Cum as putea sa procedez ca sa imi pastrez locul de munca la angajatorul B si sa renunt la angajatorul A, astfel incat atunci cand sotia va naste sa pot intra in CCC pe baza veniturilor realizate la angajatorul B. Banuiesc ca va trebui sa renunt la indemnzatie si sa imi dau demisia de la angajatorul A dar nu stiu exact care este procedura. Cum se va face calculul noii indemnizatiei daca eu la angajatorul B o sa am lucrate doar 7 luni ? Se ia in calcul si indemnizatia actuala pentru calcul noii indemnizatii si pentru a completa restul de luni pana la minimul legal de 12 luni ? Foarte mult m-ar ajuta sfaturile dumneavoastra , avizate !
Va multumesc frumos !

Buna seara ! As avea o nelamurire si am nevoie, va rog frumos, de sfaturile dumneavoastra. Eu momentan sunt in CCC si primesc indemnizatie pana cand copilul face 2 ani ( iunie 2023 ). Din ce m-am informat se pot obtine venituri in timpul indemnizatiei dar care sa nu depaseasca 6570 lei / an calendaristic,de la un alt angajator, ( angajatorul B ), decat cel de unde se primeste indemnizatia ( angajatorul A ). Acum apare nelamurire mea . Sotia este insarcinata si urmeaza sa nasca in iunie 2023. In momentul de fata m-am angajat la angajatorul B, initial luand in calcul ca as putea sa lucrez asfel incat sa nu depasesc limita de 6570/an calendaristic. Cum as putea sa procedez ca sa imi pastrez locul de munca la angajatorul B si sa renunt la angajatorul A, astfel incat atunci cand sotia va naste sa pot intra in CCC pe baza veniturilor realizate la angajatorul B. Banuiesc ca va trebui sa renunt la indemnzatie si sa imi dau demisia de la angajatorul A dar nu stiu exact care este procedura. Cum se va face calculul noii indemnizatiei daca eu la angajatorul B o sa am lucrate doar 7 luni ? Se ia in calcul si indemnizatia actuala pentru calcul noii indemnizatii si pentru a completa restul de luni pana la minimul legal de 12 luni ? Foarte mult m-ar ajuta sfaturile dumneavoastra , avizate !
Va multumesc frumos !
Dacă am primit doar 1125 lei ca si stimulent, cui ar trebui să mă adresez pentru lămuriri ?

Ionut.ion a scris:

Dupa nasterea celui de al doilea copil mergeti la primarie si depuneti cateva acte, va ajuta dumnealor, si, pe perioada cat se suprapun cele doua concedii, o sa primiti indemnizatia pentru primul copil ( suma ce o primiti acum) plus un stimulent in suma de 1250 lei pentru al doilea copil.
Intrebati la primarie, ar trebui sa va ajute dumnealor.

Va multumesc frumos amandurora pentru sfaturi si ajutor !
data cand am depus actele pentru indemnzatia CCC a fost 24 aprilie 2018
Am uitat sa precizez, este vorba despre mine, tatal. Mama nu a lucrat suficient ca sa poata intra in CCC. Nu am cum sa ma intorc mai devreme la servici deoarece sotia urmeaza sa nasca copil nr2 in noiembrie 2019. Deci sa inteleg ca as primi indemnizatia aferenta copil nr1 doar pana cand acesta face doi ani si nu 24 luni de indemnizatie ci 21 de luni de indemnizatie. Asa am calculat eu. Oare am calculat bine lunile ? Multumesc frumos pentru raspuns !
Buna ziua ! Momentan ma aflu in CCC1. Copilul s-a nascut in luna martie 2018 iar eu a trebuit sa astept inca 42 de zile pentru a intra in concediu. Prima plata a indemnizatie s-a facut in luna iunie 2018. Plata indemnizatie se face pana copilul implineste varsta de 2 ani ? Daca este asa , asta ar insemna ca ar fi platite , in cazul meu , doar 1 an si 9 luni, pana cand copilul va face 2 ani. Oare am calculat eu ceva gresit sau asa este? Va multumesc frumos pentru sfaturi si raspunsuri !
Vă mulțumesc frumos! Acum sunt lămurit!
Buna ziua! Din ce am mai verificat pe internet, cel mai avantajos financiar în situația dată este așa cum a precizat domnul consilier juridic Cornel Vasile.
O să intru din CCC1 în CCC2 atunci când copilul nr1 face 2 ani iar perioada care se suprapune să fie remunerata cu alocație copil nr2 + cei 1250 lei
Întrebare mea ar fi următoarea. Eu ca să intru în CCC1 am așteptat 42 zile după care am depus actele iar indemnizația a intrat abia în luna Mai în condițiile în care copil nr1 a fost născut în luna Martie. Dacă plata indemnizației aferentă CCC1 se va opri atunci când copilul face 2 ani , nu prea da la calcule. Oare nu rămân în pierdere cu o lună de indemnizație?
Si dacă totuși va fi plătită indemnizația aferentă CCC1 astfel încât să se acopere toată perioada care ar trebui plătită, daca se suprapune cu începerea plății integrale a indemnizației aferentă CCC2 cum o să se întâmple? Plata indemnizație CCC2 o să înceapă din momentul în care copilul nr1 o să facă 2 ani sau de atunci o să se înceapă procesarea , urmând ca plata să fie mai târziu ?
Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri și răbdarea acordată. În momentul de față în capul meu nu prea este totul clar si sper sa elucidez misterul.