avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1914 soluții astăzi
Forum Activitate georgianachirita

Activitate georgianachirita

buna ziua,
Revin cu o noua intrebare legata de dreptul muncii.De curand am fost notificata ca mi se incheie contractul de munca incepand cu data de 1 august 2010 cu literele a si f pe motiv disciplinar(am tinut o sticla cu apa pe birou si cik nu as fi avut voie)Initial am primit advertisment pe care nu am vrut sa il semnez pt ca nu mi s-a parut normal sa primesc advertisment pentru o sticla de apa.S-a facut o comisie si pe data de 30 am fost anuntata ca de pe 1 mi se va incheia contractul de munca.As dori sa stiu daca beneficiez de preaviz pentru ca mi s-a spus ca nu beneficiez de preaviz .Mentionez ca norma de lucru era part time.
Buna ziua.Revin cu un nou subiect legat de Dreptul Muncii.As dori sa stiu dupa ce criterii se realizeaz regulamentele de ordine interioara si daca sunt legale.Lucrez intr-un call center si de curand au fost construite vestiare inafara salii de operatiuni.Acum suntem obligati sa ne tinem toate lucrurile in vestiarele respective si nu avem voie nici cu pahare de apa pe masa.Se accepta doar sticle de apa insa nu pe masa doar in sertarul dulapului.In cursul zilei de astazi am primit advertisment in urma caruia voi fi concediata.Motivul pentru care am primit advertismentul este ca aveam o sticla de apa pe birou,supervisorul m-a atentionat sa o bag in sertar iar eu am pus sticla in geanta (poseta)asezata pe birou.Nu mi se pare corect sa mi se limiteze accesul la bunurile personale in timpul serviciului.Nu mi se pare corect nici faptul ca nu pot tine sticla de apa pe birou pentru ca este foarte incomod sa imi trag mereu scaunul(in timp ce vb cu clientii la telefon) sa imi scot sticla de apa din dulap.Mi s-a precizat de catre managerul de operatiuni ca nu avem voie cu nimic pe birouri din motiv estetic si aceasta regula face parte din regulamentul interior.Este legal asa ceva???Pot primi advertisment pt o asemenea cauza??Este legal sa imi interzica sa tin sticla de apa pe birou sau geanta sustinand ca acest lucru este un regulament interior??
Răspuns la discuția dreptul muncii
Tin sa va multumesc tuturor pentru faptul ca mi-ati oferit o mana de ajutor si m-ati lamurit cu ceea ce imi era neclar.In cazul in care voi mai avea nelamuriri in ceea ce priveste legislatia voi reveni si cu un alt subiect:)
Răspuns la discuția dreptul muncii
buna smeagull.ne obliga sa ne dam demisiile altfel nu ne lasa sa ne desfasuram activitatea normala si nu primim nici actele.
Răspuns la discuția dreptul muncii
buna astaltti! sa fiu mai explicita:Firma la care lucrez e call center.Lucrez pe proiectul Cosmote relatii clienti.Avem dreptul la 3 advertismente si 1 angajament.Advertismentele le primim pe motive aiurea(ex intarziere din pauza 2 min,sau ca am telefonul pe masa)dupa 3 advertismente primim angajament dupa care ne da afara.ideea e ca nu suntem concediati,ci obligati sa ne scriem demisiile
Răspuns la discuția dreptul muncii
va multumesc pentru raspunsuri.Ideea e ca aici suntem concediati in functie de vechime pt ca cei cu vechime au salarii mai mari si dupa un an ,un an si jumatate suntem concediati pt motive minore sau chiar inventate pentru a putea plati 2 persoane noi cu salariul la 1 un angajat vechi.NU ni se acorda concedierea,ne obliga sa semnam demisia.in cazul in care nu mi se va acorda concediere ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția dreptul muncii
As dori sa mai precizez ca noua nu ni se acorda concediere,intr-un fel ne obliga sa semnam demisii.In cazul acesta ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția dreptul muncii
in cazul in care lucrez part time pot beneficia de ajutor de somaj?as vrea sa mai stiu de ce se recurge la aceste demisii si nu ne sunt oferite concedierile?concedierile presupun vreo urmare,de exemplu nu au voie 6 luni sa angajeze pe nimeni in locul meu?
Discuție dreptul muncii
Buna.Am si eu o problema legata de dreptul muncii daca ma poate ajuta cineva.Lucrez la o companie de telecomunicatii si din cate am observat in momentul in care este concediata o persoana ,aceasta isi scrie demisia si nu primeste concediere.as vrea sa stiu in cazul in care voi fi concediata ce trebuie sa fac?Sa scriu demisia sau sa cer concediere?