avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate mica72

Activitate mica72

Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua, adresez o intrebare cunoscatorilor.
Daca stie cineva cum este bine de tinut o contabilitate de gestiune pentru restaurant si bar cu activitate sezoniera , pana anul acesta am tinut cantitativ valoric si a fost complicat pentru ca stocurile fizice nu corespundeau cu scripticul niciodata , retetele se schimba de la an la an , de la bucatar la bucatar. M-am gandit de anul acesta sa tin evidenta doar valorica si anume marfa bar in 371 cu adaos comercial si marfa bucatarie in 3021 cu descarcare de gestiune cu formula k .
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat in aceasta privinta , si daca este corect si legal. Multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns , asa ma gandeam si eu doar ca nu stiam daca este legal , sa nu se interpreteze, off legea romaneasca e de multe ori interpretabila
Buna ziua , doresc sa va adresez o intrebare :
- in anul 2009 am avut profit net 3.000.000 lei din care am repartizat pe dividente 2.600.000 si diferenta pe profit nerepartizat evidentia in credit 117
- in anul 2011 ( inca nu am depus sit.financiare ) am profit 1.200.000 si vreau sa repartizez jumatate pe dividende si jumatate pe rezerve.
Intrebare: Consider ca nu stiu ce venituri voi avea in 2012 si spre sfarsitul anului termin de platit dividendele aferente anului 2011 si vreau sa scot din 117 aferent anului 2010 si sa repartizez pe dividende. Se poate ? Multumesc frumos
Buna ziua, vreau sa va prezint urmatoarea situatie:
Societatea X cu activitate hoteliera emite factura de cazare catre o Societate bugetara care nu poate plati factura decat intr-un cont de trezorerie. , dar societatea X nu are cont de trezorerie. In aceasta situatie poate fi indicat un cont al altei societati( societatea Y) care este societatea proprietara a hotelului si careia Soc.X ii datoreaza chirie.? ( urmand ca intre cele 2 soc X si Y sa fac o conventie de plata?)
Sau daca exista alta solutie. Multumesc