Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit ramas nerepartizat in cont 117
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit ramas nerepartizat in cont 117

Buna ziua , doresc sa va adresez o intrebare :
- in anul 2009 am avut profit net 3.000.000 lei din care am repartizat pe dividente 2.600.000 si diferenta pe profit nerepartizat evidentia in credit 117
- in anul 2011 ( inca nu am depus sit.financiare ) am profit 1.200.000 si vreau sa repartizez jumatate pe dividende si jumatate pe rezerve.
Intrebare: Consider ca nu stiu ce venituri voi avea in 2012 si spre sfarsitul anului termin de platit dividendele aferente anului 2011 si vreau sa scot din 117 aferent anului 2010 si sa repartizez pe dividende. Se poate ? Multumesc frumos
Da. Se poate prin hotarare a adunarii generale atunci cand veti dori si cu plata impozitului pe dividende aferent.
Multumesc frumos pentru raspuns , asa ma gandeam si eu doar ca nu stiam daca este legal , sa nu se interpreteze, off legea romaneasca e de multe ori interpretabila