avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit ramas nerepartizat in cont 117
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit ramas nerepartizat in cont 117

Buna ziua , doresc sa va adresez o intrebare :
- in anul 2009 am avut profit net 3.000.000 lei din care am repartizat pe dividente 2.600.000 si diferenta pe profit nerepartizat evidentia in credit 117
- in anul 2011 ( inca nu am depus sit.financiare ) am profit 1.200.000 si vreau sa repartizez jumatate pe dividende si jumatate pe rezerve.
Intrebare: Consider ca nu stiu ce venituri voi avea in 2012 si spre sfarsitul anului termin de platit dividendele aferente anului 2011 si vreau sa scot din 117 aferent anului 2010 si sa repartizez pe dividende. Se poate ? Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: mica72 , utilizator 15:43, 24 Aprilie 2012
Da. Se poate prin hotarare a adunarii generale atunci cand veti dori si cu plata impozitului pe dividende aferent.
Multumesc frumos pentru raspuns , asa ma gandeam si eu doar ca nu stiam daca este legal , sa nu se interpreteze, off legea romaneasca e de multe ori interpretabila

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distribuirea profitului camelia adina camelia adina intrebare: daca profitul net aferent 2011 nu se repartizeaza( ramane nerepartizat) , se trece in contul 117 in ianuarie 2012 ( 121=117 xxxx) se mai poate ... (vezi toată discuția)
Acoperire pierdere contabila croitoru raluca croitoru raluca buna ziua pot sa acopar pierderea contabila a anului 2011 din profiturile anilor 2008 si 2010 nerepartizate (sold creditor 117) , care este procedura ... (vezi toată discuția)
Sc 3 ani la rand pe profit urgent va rog denisa2011 denisa2011 Buna ziua am o sc care timp de trei ani a iesit pe profit este obligatoriu ca acum cand fac bilantul sa le dau dividente?Explicati-mi si mie va rog cum e cu ... (vezi toată discuția)