avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2185 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit sc 3 ani la rand pe profit urgent va rog
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

sc 3 ani la rand pe profit urgent va rog

Buna ziua
am o sc care timp de trei ani a iesit pe profit este obligatoriu ca acum cand fac bilantul sa le dau dividente?Explicati-mi si mie va rog cum e cu aceste dividente va rog?La mai pot lasa?Cat timp?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 16:42, 30 Mai 2012
Nu sunteti obligati ca la sfarsitul exercitiului financiar sa repartizati profitul la dividende. El ramane nerepartizat cati ani doriti.
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2012
george-neagu, moderator
va multumesc frumos! are vreo importanta daca sc este platitoare de impozit pe venit?tot trebuie completat contul de profit si pierdere din bilant nu?fac totul normal doar ca aire impozit venit, se modifica ceva va rog ajutati-ma sa nu gresesc la bilant
La nota explicativa 2 si la propunerea de distribuire a profitului realizat in anul 2011,profitul net ramane ca profit nerepartizat,in balanta de verificare fiind in soldul creditor al contului 117.Cand asociatii vor decide, oricand in cadrul unei adunari generale,pe baza hatararii luate se face operatiunea de repartizare pe dividende,se retine si vireaza 16 % impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale giuglea giuglea UN SRL cu doi asociati roman 40% si neamt de origine roamna 60%.Asociatul neamt doreste sa se retraga din societate iar drepturile care i se cuvin(societatea ... (vezi toată discuția)
Distribuirea profitului camelia adina camelia adina intrebare: daca profitul net aferent 2011 nu se repartizeaza( ramane nerepartizat) , se trece in contul 117 in ianuarie 2012 ( 121=117 xxxx) se mai poate ... (vezi toată discuția)
Profit si dividende anomarairam anomarairam Buna ziua, Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date: sold debitor 117 1211 sold creditor 121 2511 1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii ... (vezi toată discuția)