Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DISTRIBUIREA PROFITULUI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DISTRIBUIREA PROFITULUI

intrebare: daca profitul net aferent 2011 nu se repartizeaza( ramane nerepartizat) , se trece in contul 117 in ianuarie 2012 ( 121=117 xxxx) se mai poate distribui de aici pe dividende in cursul anului 2012? dupa depunerea bilantului???
se poate face HAGA sa zicem in sept 2012 cand vor fii lichiditati pentru plata impozitului pe dividende si a dividendelor catre administrator?
sau trebuie stabilit o data cu depunerea bilantului cum se repartizeaza profitul si nu se mai poate revenii asupra HAGA de la bilant???
dividentele se pot ridica oricand,
Hotarirea AGA puteti face in orice luna din anul 2012 pentru a distribui dividente si a plati Impoz. pe dividente .
In Hotararea. AGA a bilantului spuneti ca profitul se va repartiza la dividente in decursul anului 2012 sau urmatorii anii..