avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DISTRIBUIREA PROFITULUI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DISTRIBUIREA PROFITULUI

intrebare: daca profitul net aferent 2011 nu se repartizeaza( ramane nerepartizat) , se trece in contul 117 in ianuarie 2012 ( 121=117 xxxx) se mai poate distribui de aici pe dividende in cursul anului 2012? dupa depunerea bilantului???
se poate face HAGA sa zicem in sept 2012 cand vor fii lichiditati pentru plata impozitului pe dividende si a dividendelor catre administrator?
sau trebuie stabilit o data cu depunerea bilantului cum se repartizeaza profitul si nu se mai poate revenii asupra HAGA de la bilant???
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 14:27, 23 Mai 2012
dividentele se pot ridica oricand,
Hotarirea AGA puteti face in orice luna din anul 2012 pentru a distribui dividente si a plati Impoz. pe dividente .
In Hotararea. AGA a bilantului spuneti ca profitul se va repartiza la dividente in decursul anului 2012 sau urmatorii anii..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie repartizare profit 2013 marymary marymary rog modalitati de repartizare profit 2013 si inregistrari(dec 2013 resp ian 2014), varianta nerepartizat,rezerve(cat maxim), dividente(cum se impoz si cand), ... (vezi toată discuția)
Profit si dividende anomarairam anomarairam Buna ziua, Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date: sold debitor 117 1211 sold creditor 121 2511 1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii ... (vezi toată discuția)
Repartizare profit Cstrut Cstrut Buna, am o nelamurire: am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010? multumesc (vezi toată discuția)