avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate euthea

Activitate euthea

Răspuns la discuția recuperare taxa poluare
la acel moment nu ma simteam asa de afectat ; pt ca cumparasem masina la un pret bun ;;; dar dupa judecata mea fara sa fiu de meserie ;ar trebui sa-i recuperez atata timp cat acesti bani au fost dati catre stat si s-au folosit de ei ca si de la ceilalti contribuabili ..nu ?
daca am vandut masina dar am copiile chitantei ca am platit taxa de poluare in octombrie 2008 ,ce demersuri trebuie sa fac ptr recuperarea diferentei taxei de poluare ?
Răspuns la discuția plangere la politie, se poate?
Multumesc pt raspuns.Dar insist in a-mi spune cum trb formulata plangerea ,daca trebuie sa contina anumite fraze care sa fie in avantajul meu ,nu stiu..ceva ...care credeti dvs ca este important.Eu nu am mai facut niciodata o plangere ,banuiesc cum trebuie redactata dar as vrea sa stiu daca sunt anumite cereri care trb stipulate (de ex :,,rog dispuneti efectuarea cercetarilor ce se impun.''...sau orice altceva ..
Răspuns la discuția plangere la politie, se poate?
eu nu am aceste probe,dar chiar si in lipsa lor pot face plangere, nu???gardul se vede ca este distrus..mizeriile sunt la ,,locul lor""..dar filmari sau poze nu am..
Răspuns la discuția plangere la politie, se poate?
In ce constau probele ca vecinul imi arunca mizerii sau ca imi aduce injurii ,sau ca mi a distrus el gardul?? nu cred ca il aude nimeni si chair daca il aude cineva ,vecinii nu ,,se complica" cum spun chiar ei pt a veni ca martori .Nu l am filmat cand mi a distrus gardul..asa ca probe nu prea am ...
Răspuns la discuția plangere la politie, se poate?
Va multumesc pt raspuns,.Asa am sa fac. Intrebare : fac 3 plangeri separate ,sau pun toate problemele pe aceeasi reclamatie??Cum e mai bn?
speta este urmatoarea:
1.vecinul a distrus o parte din gardul care delimita proprietatile,
2.copacii lui au crengile pe casa mea(sunt plantati la mai putin de 1m de gard) si mi-au deteriorat burlanele de scurgere) refuza sa faca toaletarea lor .Am facut reclamatie la primarie.,primaria i a transmis o instiintare scrisa prin care ii pune in vedere sa taie crengile care ajung pe acoperisul meu ,dar tot nu o face.
3.zilnic imi aduce injurii si imi aruca in curtea mea (prin portinuea de gard distrusa diverse mizerii.
Am chemat politia comunala de mai multe ori dar nu s a rezolvat nimic ( se pare ca exista o oarecare legatura de amicitie intre un politist din localitate si fata vecinului.
INTREBARE:
Vreau sa merg la politie si sa fac reclamatii scrise pt toate cele trei aspecte .
Politia este obligata sa ia masuri in astfel de cazuri?
Care sunt acestea?
Cum ma sfatuiti sa formulez aceste plangeri sa fie cat mai clare ?( sa precizez anumite articole de lege...sau cum credeti dvs ca ar fii mai bn ?
Multumesc anticipat pt orice sfat.
Răspuns la discuția model reziliere contract
Dar daca presedintele doreste si el rezilierea contractului sau mai bn spus nu doreste sa mai prelungeasca contractul actual o poate face ,nu ???? in bloc mai putin de jumatae dintre locatari doresc continuarea contractului.Va rog sa ma lamuriti ce trebuie sa faca presedintele in conditii legale...
Răspuns la discuția model reziliere contract
Va multumesc pt raspuns.As dori sa precizez ca acest contract este facut pe termen de 1 an ,iar firma de repartitoare chiama presedintele la sfarsitul fiecarui an pt ( prin luna iunie-atunci expira) pt a semna prelungirea acestui contract pt inca un an.Vreau sa stiu daca presedintele este indreptatit sa nu semneze prelungirea acestui contract daca nu se mai indeplineste conditia de 80% dintre proprietarii care accepta repartitoarele din nr total al propr.
Problema mea este urmatoarea : tot mai multi proprietari din blocul in care locuiesc sunt nemultumiti de sistemul de repartitoare de caldura (costuri ff mari ,etc) si in consecinta dorim rezilierea contractului cu firma de repartitoare.Am inteles ca trebuie sa comunicam in scris conducerii asoc. de proprietari decizia noastra si sa facem o notificare catre firma care se ocupa cu calculul si citirea rep., in care anuntam demontarea repart.de la noi din apartament si renuntarea la serviciul de citire,calcul,etc.Daca nu se mai indeplineste conditia de 80% dintre proprietarii care accepta repartitoarele din nr total al propr.,atunci presedintele de bloc poate rezilia contractul cu firma respectiva..Va rog sa-mi dati doua exemple de modele pt rezilierea contractului(unul pe care sa-l dau presedintelui si altul pe care sa-l faca presedintele asoc catre firma respectiva..Va multumesc.