avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Activitate ile1075

Activitate ile1075

Răspuns la discuția drepturi la nasterea unui copil
Buna ziua!
Cum v-am spus am contract de munca in Romania, dar si in Spania din martie 2014.
Contractele le pot duce.... pentru ca cel din Romania e simplu...fac acte si le trimit pe internet...si nu trebuie sa fiu prezenta, atata timp cat eu imi respect obligatiile.
la cel din Spania ...da..trebuie sa fiu prezenta zi de zi...
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Mentionez ca CCC de 2 ani, in spania nu se acorda, si as vrea sa beneficiez de drepturile mele din Romania.In Spania pot beneficia doar de cele 126 zile de concediu , nimic mai mult.
Buna ziua!!
In luna octombrie o sa nasc un baietel din mama romanca si tata spaniol(mentinonez ca nu suntem casatoriti),si se va naste in spania, cetatenia cred ca va fi spaniola....??? Eu (mama) detin contract de munca si in Romania si in Spania. Intrebarea mea e urmatoarea :pot beneficia de concediul prenatal de 2 ani, in Romania, chiar daca copilul nu se naste in tara? Unde ma pot adresa pentru a perfecta actele necesare de concediu prenatal.Cum stiu ca nu exista dubla cetatenie...mi-as dori sa stiu daca copilul va fi cetatean roman sau doar spaniol....
In speranta unui raspuns ,va multumesc anticipat!!
Buna seara!
O sc X a cumparat in urma unui proces de licitatie dela SC Y un spatiu comercial, si mai are de achitat jumatate din valoarea spatiului, dar firma numai are bani, diferenta vrea sa o achite o persona fizica.Mentionez ca imobilul licitat, nu s-a inscris in cartea funciara pe SC X, se afla tot in patrimoniul SC Y.Cum se poate transfera obligatia de plata de la SC X la persoana fizica pt diferenta care mai e de achitat, si cum se poate intocmi un act notarial si cartea funciara. Actul notarial la SC X se intocmea la achitarea integrala...Se poate anula licitatia pe SC X si sa se faca alta pe persoana fizica??Ce garantie mai am eu ca va cumpara persoana fizica...daca se anuleaza procesul de licitatie pe SC X?? In speranta ca ma ve-ti ajuta, va multumesc anticipat?
Răspuns la discuția Somatie de plata
Buna ziua!
Am inteles ce mi-ati comunicat.
Puteti sa-mi spuneti daca ma puteti ajuta, si cum as putea plati onorariul.
Va multumesc!
Buna ziua!
In urma unui proces intre 2 societati comerciale, dintre care eu eram debitorul, instanta a admis cererea formulata de creditor- somatie de plata, si someaza debitorul sa achite in termen de 10 zile de la comunicare , suma. Comunicarea a fost data in data de 17.02.2011, urmand a se transmite partilor. Din greseala comunicarea nu a ajuns la adresa debitorului, deoarece instanta a trimis-o de 2 ori la o adresa gresita, din vina lor. Astazi 18.04.2011, m-am dus la arhiva si am luat o copie si pana pe data de 28.04.2011 , trebuie sa se schite suma sau cerere in anulare in termen de 10 zile de la comunicare.
Lucru aproape imposibil de a achita suma, deoarece perioada actuala nu permite acest lucru.
As dori sa stiu daca as putea face o cerere in anulare si daca m-ati putea ajuta sa o formulez. Sau prin ce modalitate as mai putea amana aceasta plata legal.
Mentionez ca intre timp creditorul a introdus si ordonanta de urgenta pentru plata sumei cu termen de judecare 07.05.2011.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra cu mare nerabdare!!
Răspuns la discuția Conciliere
Bunul a fost adjudecat in urma unei licitatii. O persoana juridica a vandut acest spatiu, altei societati.
Discuție Conciliere
Buna seara!
In anul 2008 am achizitionat un spatiu comercial ,in baza unui proces verbal de licitatie.Acest spatiu trebuia platit pana la sfarsitul anului 2009, dar din motive financiare nu s-a putut achita.Prin ian 2010 a avut loc o conciliere intre parti fixandu-se un nou termen de plata si anume 2 ani de zile cu plata lunara in suma de 3100 lei. In urma unei dicutii verbale cu conducerea firmei am convenit sa le achit 2500 lei lunar. In luna noiembrie 2010 nu am putut achita decat 500 lei ,urmand sa le dau si diferenta in cel mai scurt timp, lucru care nu s-a putut intampla pana la rata din luna decembrie. Acum ei vin si imi cer sa le platesc cele 2 luni plus diferenta de 600 lei (3100-2500) , pana pe data de 28.12.2010, pentru ca altfel vor anula licitatia si voi pierde toti banii dati pana acum.
Ce ma sfatuiti sa fac... ce adresa... prin care sa le explic legal ca datorita conditiilor economice din intreaga tara, si eu am probleme financiare, ar mai trebui o noua conciliere .... dar ei nu vor vrea iar eu chiar daca ii chem la conciliere nu vor fi de acord.
Mentionez ca investitia facuta de mine e de 3 ori mai mare decat valoarea spatiului si nu ii pot lasa sa mi-l ea, pentru ca nu voi recupera nimic de la ei.
In speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat pentru ajutor si astept raspunsul dumneavoastra.

Cu stima si respect,
Ileana
Discuție Compensare
Buna ziua!
Va rog frumos , sa-mi spuneti daca exista posibilitatea unei compensari fara acordul partilor conform art. 1144 cc in urmatoarea situatie:
-SC X avea in executie 14 contracte cu SC Z
-SC Y printr-o adresa catre SC Z cere cesionarea a 7 contracte, finalizate prin incheierea a 7 acte aditionale de cesiune , ulterior printr-o alta adresa anunta disponibilitatea pentru preluarea drepturilor si obligatiilor din celelalte 7 contracte ramase.
Ulterior celei de- a doua adrese nu s-au mai incheiat alte acte aditionale deoarece firma X a intrat in lichidare, mai mult ultimele 7 contracte au fost reziliate ,rezultand in urma unui proces intre SC X si SC Z penalitati in suma de 250.000 lei, datorate de SC X .
-In acest moment firma Z are o datorie de 250.000 lei catre firma Y , pe care doreste sa o compenseze cu datoria firmei X catre ei,fara acordul partilor conform art 1144 cc, desi firma Y a notificat la plata suma respectiva si si-a exprimat dezacordul in scris fata de aceasta compensare. Mai mult a avut loc o conciliere in termen cu ocazia careia SC Y a specificat ca nu este deacord cu compensarea considerand ca suma nu-i este opozabila si nu este nici certa, lichida si exigibila.
Mentionam ca SC Z este o institutie bugetara, careia legea 500/2000 ii limiteaza posibilitatile de plata si compensare, mai concret nu poate schimba destinatia platilor .
Va rugam sa ne comunicati daca in conditiile explicate mai sus poate opera compensarea de drept fara acordul partilor.
Va multumim anticipat!
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot anula un proces verbal de contraventie dat de politie pentru depasire limita de viteza.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Cum sa fac o plangere pentru furt la politie?
Mentionez ca in data de 19.04.2010, in prezenta barmanului 3 indivizi au spart 3 aparate cu fise din care au sustras bani,am sperat ca o sa-i inapoieze, dar pana la acest moment nu am recuperat nimic si trebuie sa depun aceasta plangere la politie dar nu stiu cum sa o formulez.
Va multumesc!