Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal Politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal Politie

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot anula un proces verbal de contraventie dat de politie pentru depasire limita de viteza.
Va multumesc anticipat!
Vreti sa intrebati cum puteti incerca sa anulati un PV de contraventie, pentru ca certitudine 100% nu exista niciodata, mai ales daca sunt probe vodeo care va incrimineaza.
Formulati o plangere contraventionala in termen de 15 zile de la primirea PV.
Oricum, dati prea putine date, luati legatura "pe viu" cu un avocat, pentru ca lupta impotriva aparatelor moderne ale politiei nu se poate da prin forum.
Marcel Mihalache, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Asa cum spune si colegul meu "procmarci", dati putine date in legatura cu procesul verbal de contraventie. Pentru a putea anula procesul verbal trebuie sa convingeti instanta ca procesul verbal intocmit de org. de politie nu reflecta realitatea (viteza era legala, nu conduceati dvs. si atunci trebuie sa identificati soferul - daca din fotografie nu rezulta cu claritate cine conducea vehicolul, ca aparatul de masurare a vitezei nu are "verificarea tehnica" la zi, etc.). Oricum, va sfatuiesc sa cere sfatul unui avocat pentru a preintampina alte efecte negative.
Un salut cordial,
Av. Constantin Radu Calugaru