avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate satan32

Activitate satan32

Discuție Impozit auto
anul trecut in mai am cumparat un auotmobil pe care nu l-am inregistrat la primarie ,acum vreau sa il vand.certificatul fiscal de la fostul propietar e expirat ,dar el nu e trecut in cartea masinii cum trebuie sa procedez ce acte trebuie sa depun al administartia financiara ?si cam care ar fi taxele?
Buna ziua.As dori sa stiu daca,fiind chirias la stat,am dreptul sa particip la sedintele asociatiatiei de propieteri,daca nu ,ce lege imi interzice acest lucru si cum pot face sa am drept de participare.mentionez ca nu am posibilitatea de cumparare iar in bloc sunt singurul care nu a cumparat aparttamentul.Va multumesc
Discuție Pensionare
sunt nascut la 4 -5 1973 am lucrat 14 grupa 2 si de 7 ani sunt cadru miltar deci am o vechime totala lucrat de 21 de ani si 8 luni lucrez din iunie 1992 dupa noua lege a pensiilor m-as pute pensiona anticipat?
va multumesc pentru raspuns.cum pot cere sau mai bine zis de la cine sa cer un desfasurator?toate actele de la acel contract de credit au ramas la fosta sotie cu care nu am pastrat o legatura "buna".
acum 8 ani am facut un credit de nevoi personale fara garantii sau giranti pe care din diferite motive nu l-am achitat integral.acum am primit o notificare prealabila inceperii executarii silite de la o firma de recuperare.aceasta firma a fost si la vechea mea adresa si au amenintat ca imi vor scoate la licitatie un apartament pe care il detin cu fosta nevasta si care nu a fost gajat in vreun fel bancii.la ce trebuie sa ma astept sau ce trebuie sa fac?

[Nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
buna sear scriu din referitor la executare silta pentru credite nerambursate.ddin martie pina acum 4 zile nu am mai primit nimic de la eos-ksi.acum 4 zile am primit pe mail
In baza art. 622 alin.2 Cod Proc. Civ, va instiintam ca figurati catre societatea X ROMANIA cu o datorie in valoare de 2409.84 RON.
Pana la data prezentei decizii, I ROMANIA a luat toate masurile legale necesare in vederea solutionarii acestui litigiu pe cale amiabila. Ca urmare a raspunsului negativ primit din partea dumneavoastra, s-a luat decizia de a apela la forta de constrangere a statului, spre a va sili sa va indepliniti obligatiile.
ATENTIE !!!
Daca in termen de 5 zile de la primirea prezentei decizii nu veti achita sumele mentionate, se va proceda la propunerea luarii masurilor de executare silita inclusiv EVALUAREA BUNURILOR DUMNEAVOASTRA MOBILE SI IMOBILE DE CATRE EXECUTORUL JUDECATORESC SI EXPERTUL EVALUATOR. Toate cheltuielile ocazionate de stingerea sumelor prezentate mai sus vor fi suportate de dumneavoastra.
In temeiul art.651, 683 si 733 din Codul de Procedura Civila, demararea executarii silite va fi efectuata intre orele 6:00-20:00, chiar si in lipsa datornicului.

Anexat prezentei regasiti scrisoarea oficiala pe care intentionam sa o trimitem totodata si executorului judecatoresc impreuna cu detalierea tuturor debitelor datorate de catre dumneavoastra.

Pentru detalii puteti sa ne contactati la numerele de telefon dovada achitarii debitului se va transmite la nr. de fax:

ANEXA: DETALIERE DEBIT



SPUNRTI-MI VA ROG CE TREBUIE SA FAC IN CONTUNUARE?
va multumesc pentru raspunsuri.
SRL
domiciliul l-amschimbat de acum 7 ani.iar ultima rata am platito in 2006 prin toamna.de atunci nu m-a cautat nimeni de la banca.acum o luna au fost la adresa unde am locuit si au amenintat ca daca in termen de 5 zile nu platesc vor executa silit ap.meu precum si al parintilor(diferit de al meu).au lasta nist plicuri cu instiintari de plata.acum o luna m-au sunat deorece fosta sotie a fost binevoitoare si le-a dat tel.meu si adresa
actuala.au insistat pe tel cu sms ca imi vor pune poprire pe salariu...
pai acea firma continua sa imi dea sms in care imi scrie ca vor veni cu executor pt executare silita ,ca mi sa va dubla suma de plata...ce trebuie facut in acest caz?
in 2006 am facut credit de nevoi personale la 2 banci ,nu am reusit sa le achit,iar acum dupa 7 ani m-am trezit ca o firma de recuperare ma suna si ma ameninta ca daca nu platesc suma de 8800 ron(datoria ramasa era de 2500)imi vor executa silit apartamentul pe care il detin impreuna cu prima sotie.e posibil asa ceva.din cate stiam datoria nerevendicata in instanta timp de 3 ani se prescrie.imi pute-ti da un raspuns deliat :cai de atac sau solutii...