avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1899 soluții astăzi
Forum Activitate dumcaflo

Activitate dumcaflo

ZI ZAU...pai sa imi explici tu cum eu, zgarcita platesc 350lei si fac frigul in casa, aceste costuri fiind pe 2 calorifere, la care inchid de tot cand nu sunt acasa si deschdintregral cand sunt acasa(vreo 8-10ore/ zi). Ba am fost nevoita sa imi pun iarna asta si caciula in cap.De frig. Pt ca vecinul de jos nu face deloc caldura, iar cel de sus in camera mica, a mea nu are calorifer. Explicami cum pot sta 2 batrani in casa. la -20 grade cat au fost intr-o dim. din ianuarie sau o alta fa. cu 3 copii, cu varste cuprinse intre10si 2 ani? Iti raspund tot eu. Folosesc gazele la care nu au repartitoate si le platim tot noi. Nici pe vremea lui ceasca nu am facut frigul asa in casa. Ma refer si la faptul ca am purtat ciorai de bumbac cu sosete de lana, in conditiile in care am covorare persane pe jos. Si sunt convinsa ca folosesc gazele pt. cei de sus mai striga si ingura mare ca au condes sau ii aud cum racie peretii. A si exemplu concret.Ti se pare normal ca un singur calorufer deschis pe scara sa plateasca90% din pretul facturii la caldura pe aprilie. Da am fost singura care am deschis si am de plata 480 lei. Nu am contat citirea pt. ca mi-au marit de 9 ori pretul pe unitaea citita de asa zisul repatitor. Asa ca dati cu parerea cand sti mai multe exemple concrete.Ai curaj sa faci pe pile ta experimente. Fa si sa vezi ce coreti, corecte sunt asa zisele repartitoare. Stim ca pt bani au fost bagate pe gat. Daca crezi ca mint spune-mi de ce as face-o.
M-am inscris si pus un subiect, intrebare pe forum. Nu am mai intrat, timp de o luna si nu gasesc intrebarea mea, pt a vedea daca am primit raspunsurii, ajutor.
eu sunt din buc. si pe aprilie la 117 u am de plata 450 cca. pt. ca am fost singura de pa scara care am deschis caloriferul.Pt parti comune nu sa scazut decat 10%. Asfel pretul pe 1u este de 9 ori mai mare. Cei de la techem care fac f sunt deacor sa o refaca numai ca administratorul meu nu este de acord, si pt ca trebuie sa refaca totul. Dupa cat vad nu conteza citirea ci cat costa de la radet f. Adica daca imaprt 1 mar la 10 prosti intr-o luna mananc ( platesc) mai putin daca urmatoarea luna impart tot 1 mar la 3 prosti mananc (platesc) mai mult. O sa fac reclamatie la OPC primarie si radet. Cazul meu este pe un calorifer care nu are cum la 117 u sa coste cat toate aprtile comune si tevi din ap.
Raspuns : nu-ti ramane decat sa faci reclamatii peste tot. Cand i-am spus adm. meu ca fac la primarie a zis ca isi da demisia. Deci stie ce il asteapta. Tot aici pe forum cineva zicea ca a facut reclamatie la primarie , care a trimis la radet, ei au venit si au constatat partile comune si sa rezolvat.Ba chiar primaria ia pus sa refaca din 0ct. fact. Succes.
Răspuns la discuția tva constructii 2010
Stiu ca in 2009 la plata imp. pe cladiri, erai scutit de un anume procent pt. reabilitarea case. Pt. aceasta trebuia sa arati facturile de achizitie si nu mai stiu ce anume. Dute la Adimistratiila financiara de care apartine "casa" si intreabai.Sunt obligati sa iti raspunda cum sa procedezi.