avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate nitu ioana

Activitate nitu ioana

Răspuns la discuția partaj
ok. intr-un partaj impartim jumate jumate,dar taxele aferente partajului.......cine le plateste?
cat costa o consultatie juridica pt o actiune de partaj?
deci doar daca sotul i-a cauzat bolile pt care nu poate munci si este pensionata medical,doar asa poate sa-l actioneze in instanta pt plata pensiei de intretinere? inca o intrebare- deci ca sa se faca partajul in instanta, unde este cel mai ieftin,trebuie oricum depusa taxa de 3% urmand ca ulterior daca exista intelegere sa se recupereze taxa integral? asta nu inteleg: taxa o depun oricum?
sunt in somaj,mai am cateva luni plata a somajului,legea ma obiliga sa mai platesc, neavand venit constant,pensie de intretinere pt fosta sotie si pensie de intretinere pt copilul care este student la zi?
Răspuns la discuția partaj
si totusi, mi s-a spus ca in ceea ce priveste partajul , intelegerea e aceea care -i scuteste pe cei impricinati de plata taxelor ( in special a celei judiciare de timbru, care reprezinta 3% din valoarea masei de impartit ).
Tranzactia (prezentata la prima zi de infatisare) ma scuteste de plata taxei, sau , daca e deja achitata, va permite restituirea acesteia.

( invoiala intervenite pe parcursul procesului va da posibilitaea da a recupera numai suma injumatatita a taxei judiciare de timbru).
Instanta, luand act de intelegerea partilor, va pronunta o hotarare de expedient.

asa e sau nu e asa, ca asta nu inteleg! iar ce am scris mai sus e spusa de un avocat!
presupun ca nu putem evalua noi la o oarecare suma bunurile ce le avem de impartit! cred ca exista totusi o grila de evaluare undeva ( e vb despre un apartament si un teren) si oare chiar se mai poate recupara suma de la stat......odata depusa? si daca da in cat timp?
la notar am aflat cam despre ce sume ar fi vorba, cel mai ieftin ar fi prin acte de donatie unul catre celalalt, zice notarul, insa oare aceste acte de donatie nu pot fi atacate in instanta? pun aceste intrebari pe acest forum fiindca as vrea sa fac partajul si nici macar la judecatorie nu capat nici un fel de informatii privind taxele, procentele, etc,si nici nu stiu unde sa citesc despre acestea! multumesc!
Va multumesc pt raspunsurile date la intrebarile postate de mine pe acest forum dar tot nu inteleg ce taxe sunt necesare de platit si cat sunt de mari chiar si in cazul in care ajunungem intelesi la primul termen pt partaj fiindca nimeni nu-mi spune nimic inainte de a depune actiunea iar eu nu stiu daca o sa am banii necesari ca sa depun actiunea nestiind despre ce sume e vb!Nici la judecatorie nu am aflat aceste informatii! Multumesc inca o data. Cu respect ........
sotia pensionata pe caz de boala dar nu definitiv, face comisie in fiecare vara,poate cere pensie de intretinere dupa divort? cat timp i se va acorda , daca da si cat din venitul fostului sot? care e oricum in somaj! Partajul nu e facut. Care ar fi cea mai simpla metoda si mai ieftina pt a face acest lucru?