Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

ce acte-ti trebuiesc pt partaj in cazul in care inca de la prima infatisare exista intelegerea si tranzactia redactate?putem termina de la prima infatisare daca exista toate aceste acte? taxa pt o actiune de partaj e 19 lei cat scrie in legea 146 art3 lit.c?
in afara actiunii, trebuie s-aveti documente justificative pentru bunurile imobile si bunurile mobile (de valoare mai mare, ex auto)
Taxa de timbru este de 3% din valoarea bunurilor, dar daca veti incheia tranzactia la primul termen recuperati jumatate din taxe.
adica trebuie sa depun oricum ar fi, cu intelegere sau fara intelegere, 3% din valoarea bunurilor partajabile?
taxa e 50 lei de mostenitor + 3% din valoarea masei succesorale, urmare modificarilor din 2009, iar daca se depune tranzactia cu cel mult 5 zile inainte de prima zi de infatisare, taxa se restituie integral, iar daca se tranzactia se depune dupa prima zi de infatisare se restituie 1/2 din taxa.
mostenitor? vreau sa depun actiune de partaj nu de succesiune!
mda.. n-ati precizat care-i tipul partajului: succesoral sau al bunurilor dobandite in timpul casatoriei.