Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj bunuri imobile (terenuri si o casa) prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj bunuri imobile (terenuri si o casa) prin hotarare judecatoreasca

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema
- dupa moartea tatalui am facut succesiunea (eu, fratele si mama - sotia defunctului) in urma caruia am obtinut un 2 certificate de mostenitor cu partile ce se cuvin fiecaruia
- in urma intelegerii intre noi, am bagat cerere la judecatorie pentru partajul masei succesorale, cu intelegere la prima infatisare - 14.12.2010.Intrebarea mea este
- cum se calculeaza valoarea masei partajabile( in citatia venita mi se precizeaza in calitate de reclamant ca pana la data de 14.12 sa precizez valoarea) probabil pentru plata taxei de timbru si daca mai plaresc taxa de timbru avand in vedere ca oricum se va restitui
Va multumesc.
Valoarea o puteti estima dvs si celelalte parti implicate in proces de comun acord!
B-)
E pur si simplu ceva declarativ!
Taxa de timbru se va restitui?!
Taxa de timbru se va restitui integral numai daca faceti tranzactie la prima zi de infatisare, iar daca faceti tranzactia la un alt termen, pe parcursul procesului, vi se va restitui jumatate din taxa de timbru platita, insa trebuie sa o platiti mai intai.Daca nu veti face tranzactie (adica intelegere intre dvs.partile), nu vi se restituie taxa, dar vi se compenseaza cheltuielile de judecata si le veti imparti cu ceilalti in mod egal.In legatura cu stabilirea taxei, de regula, daca instanta considera ca valoarea declarata de parti este derizorie, expertizeaza bunurile si stabileste taxa la valoare (3% din valoarea masei partajabile). De regula, pentru imobile, taxa se stabileste la valoarea de impozitare mentionata de primarie in certificatul de atestare fiscala.
dvs puneti o suma estimativa a tuturor bunurilor ce fac obiectul partajului.