avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate moniquesro

Activitate moniquesro

Buna ziua,

as dori sa stiu urmatoare informatii,
pot sa imi aleg mai multe coduri CAEN? si daca da in cazul in care aleg impozitarea la norma de venit se cumuleaza sumele pentru fiecare cod CAEN ales?
Ex: voi presta servicii in IT si as dori sa aleg codurile: 6201, 6202, 6311

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția PFA pt 3 luni - plati la stat
Imi poate spune cineva cum se face plata acestor contributii, lunar sau trimestrial?
Daca eu lucrez doar lunile noiembrie, decembrie si ianuarie ca si PFA (adica in semestrul 4 din 2011 si semestrul 1 din 2012), cum imi achit datoriile la stat?
Va multumesc foarte frumos :)
Răspuns la discuția PFA pt 3 luni - plati la stat
Multumesc frumos pt raspunsuri,

1. Sanatatea e 5,5% din suma primita, nu?
2. Are statul posibilitatea prin noua lege sa ma oblige sa aleg varinata de impozitare a venitului real? sau ma poate impozita la sfarsitul anului in plus pe baza fiselor fiscale primite de la firma cu care am contractul?

Multumesc
Buna ziua,

sunt in CCC din septembrie 2010, copilul meu implineste 2 ani in iulie 2012, iar eu beneficiez de legea care imi asigura 75% din venituri pe toata perioada de CCC. As dori sa stiu daca pot sa imi intrerup concediul de crestere copil pt o perioada de 3 luni de zile, timp in care as avea un contract de munca cu perioada fixa. Dupa incetarea contractului respectiv pot reveni in CCC pana iulie 2012 si sa se reia plata indemnizatiei?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Buna ziua,

as vrea sa stiu cateva detalii legate de PFA. Am un contract de munca pt 3 luni de zile pt care as vrea sa imi fac PFA, lucrez in domeniu IT in Testare Software (ca si cod CAEN presupun ca e 6311, dar am sa cer ajutorul cuiva avizat) si as vrea sa imi fac PFA in Sectorul 6. Veniturille realizate lunar pt perioada respectiva sunt de 10000 RON, iar dupa noua legislatie nu mai inteleg nimic. As dori sa stiu:
1. Ce contributii trebuiesc platite in cazul de fata?,
2. Impozitarea se mai face la norma pe venit sau se face la valoare reala?
3. Cum renunt la PFA dupa terminarea proiectului?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

sunt insarcinata si lucrez in invatamant, trebuie sa nasc in luna martie 2011, dar as prefera sa nu imi suspend contractul de munca pana la 1 septembrie 2011. As vrea sa imi iau cele 126 de zile de concediu maternal dupa nasterea copilului asta ar veni pana prin luna iulie.
Nelamurirea mea este daca dupa ce mi se termina maternalul pot intra in concediu de odihna (dupa cum stiti in invatamant perioadata 15 iunie-1septembrie este de concediu de odihna) si la 1 septembrie sa intru in CCC?
Stiu ca cererea pentru plata indemnizatiei pentru concediu crestere copil se depune incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza concediul de maternitate, nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului, in termen de 60 de zile lucratoare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc foarte mult!
Multumesc frumos pentru raspuns, am crezut ca articolul respectiv se refera la calcularea indemnizatiei de crestere copil si nu pentru calcularea concediului de materniatate. Acum am inteles, multumesc!
Va multumesc frumos pentru raspuns.

Imi puteti spune si cum se va calcula concediul de maternitate pentru al doilea copil. Am inteles ca se calculeaza astfel:
Conform articolului 120 din legea nr. 19 / 2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respectiva.

Problema e ca nu stiu ce inseamna veniturile pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in ultimile 6 luni daca eu am fost in CCC.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.