avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Marquez

Activitate Marquez

Răspuns la discuția am primt o amenda de la i.t.m
#-o #-o#-o#-o#-o au dreptu sati de-a amenda chiar daca salariatu a esit lipsa in gestiune...
r.gabi a scris:

dmb a scris:

am studiat un pic si harta bucurestiului...credeti ca are vreo relevanta daca trecerea de pietoni e undeva prin dreptul nr.16 si el a scris in pv 18-20?

De fapt despre ce scrieti dvs ?
Ce ati inteles ?

Este vorba de a vedea daca sunt intrunite cauzele care pot duce la nulitatea procesului verbal incheiat,prev.de art.16:17:19 din OG nr.2/2001

Am rugamintea sa faceti comentarii numai cu privire la lucruri despre care aveti cunostinta.

Aceste articole,in mod cert nu fac parte din "harta Bucurestiului"


Raspunsul este da, imprejurarea ca in procesul verbal a fost consemnata o alta adresa postala decat cea reala este de natura a atrage nulitatea procesului verbal.
In alta ordine de idei, cu tot respectul cuvenit, nu inteleg reactia de mai sus a moderatorului. Intrebarea dumneavoastra este pertinenta, drept pentru care interventia sa nu-si avea rostul.

Termenele de solutionare a cererilor privind eliberarea certificatelor de grefa difera de la o instanta la alta. Eliberarea se poate face pe loc, insa acesta este situatia fericita, deoarece in cazul majoritatii instantelor dureaza cel putin una-doua zile lucratoare.
In alta ordine de idei, conducerea autovehilului in situatia descrisa mai sus echivaleaza cu conducerea fara permis, ceea ce atrage raspunderea penala. Evident, o argumentatie bine sustinuta in cadrul eventualului proces penal ar putea determina la achitarea dumneavoastra, insa si aici ultimul cuvant il are instanta..