Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale am primt o amenda de la i.t.m
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

am primt o amenda de la i.t.m

:(pentru ca nu am platit salariatu .dar a esit lipsa in gestiune si e depusa declaratie la politia economica in curs de ancheta .au dreptu sami de-a amenda cat timp e in curs de ancheta
Buna ziua,

Va voi raspunde tot cu o intrebare: Cat timp este in desfasurare ancheta aveti dumneavoastra dreptul sa nu platiti salariatul/salariatii ?

Intradevar dumneavoastra poate intuiti (sau poate chiar aveti si dovezi in acest sens) ca acel salariat se face responsabil de lipsurile din gestiune, insa in Romania exista prezumtia de nevinovatie. Asadar pana la finalizarea anchetei si obtinerea unei hotarari definitive nu aveti dreptul sa nu platiti angajatul.
Trebuie respectat contractul de munca. Vine sa munceasca, il platiti.
#-o #-o#-o#-o#-o au dreptu sati de-a amenda chiar daca salariatu a esit lipsa in gestiune...
Marquez, utilizator