Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca suspendat.Va rog putin ajutor.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca suspendat.Va rog putin ajutor.

Buna ziua,
Apelez la dumneavoastra in speranta ca ma puteti ajuta putin in legatura cu situatia in care ma aflu.
M-am angajat in data de 07.03.2008 la o societate comerciala din Tg-Mures care are ca obiect de activitate comertul de electrocasnice pe functia de lucrator comercial/gestionar(gestiune colectiva din cate am inteles)In luna iulie 2008 a avut loc un inventar la care sa constatat o lipsa de 20.000 RON din gestiune si chiar daca exista un sistem de supraveghere nu s-a putut verifica de unde provine lipsa.Din aceasta cauza ,in luna August 2008, angajatorul a depus o plagere penala la Parchet impotriva tuturor angajatilor,atat pentru inventarul din Iulie 2008 cat si pentru alte 3 inventare care s-au afectuat anterior angajarii mele.In luna februarie 2009 conducerea firmei mi-a inaintat un acord de plata si mi sa impussa il semnez, in caz contrar am fost amenintat cu suspendarea contractului de munca.Nu am semnat acel act iar ziua urmatoare am fost informat ca mia fost suspendat CIM.Am facut o contestatie la Tribunalul Mures pentru anularea decizie de suspendare in baza prezumtiei de nevinovatie si a faptului ca actiune penala nu a fost pusa in miscare impotriva mea, iar la primul termen am observat k instanta ii cam da dreptate societatii.Nu stiu cum sa procedez in continuare, saptamana viitoare am urmatorul termen si m-am gandit sa imi angajez un avocat dar nu as face acest lucru pentru ca ,sincer, nu prea imi permit din punct de vedere financiar.
Ce alte cai de atac as mai avea in cazul in care nu imi angajez avocat?Ce ar mai trebuii sa fac?M-i sa spus ca trebuie sa pregatesc un raspuns pentru intampinarea facuta de societate si sa il prezint in Fond si nu prea stiu cum se face acest lucru.mentionez ca decizia de suspendare s-a luat in baza plangerii penale si a lipsurilor repetate la inventare,dar eu am fost prezent la un singur inventar.in afara de asta conform legii , conducerea a desfasurat o ancheta interna prealabila ianintarii plangerii penale ,dar aceata plagere este facuta si impotriva unui membru din conducere.Nu este acest caz un conflict de interese, deoarece unul dintre acuzati,facand parte din conducere, desfasoara ancheta interna?
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu acest caz.Daca mai aveti nevoie de orice informatie va raspund la orice intrebare.Multumesc anticipat.
Este adevarat ca angajatorul poate avea initiativa suspendarii CIM atunci cind impotriva salariatului s-a formulat plingere penala ( art. 53, al.1, lit.c din codul muncii). Ce s-a intimplat cu acea plingere penala, pentru ca din luna august 2008, probabil ca i s-a dart curs intr-un fel, s-a finalizat, s-a dat o rezolutie de catre parchet, ati fost sau nu trimis in judecata? Cred ca instanta va mentine masura suspendarii CIM, in acest caz, urmind ca, daca in final se constata nevinovatia dvs. sa beneficiati de reluarea activitatii si de plata tuturor drepturilor salariale de care ati fost privat.
conform art.52 lit.c din codul muncii, angajatorul poate dispune suspendarea contractului individual de munca in cazul in care a fost formulata plangere penala impotriva angajatului, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
in cazul in care se constata nevinovatia, , salariatul isi reia activitatea anterioara platindu i se o despagubire egala cu salariul si celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendarii
Da, cunosc art 52 din codul muncii si stiu ca are acest drept dar totodata , dupa cum am mentionat mai sus, exista un conflict de interese in ceea ce priveste ancheta interna in baza careia a fost suspendat contractul.Si de fapt asta era intrebarea mea...cum mai pot ataca aceasta decizie de suspendare?Mai mentionez si faptul ca desi teoretic era gestiune comuna, eu nu am verificat niciodata avizele de insotire a marfii, acest lucru il facea doar seful de magazin.Nu pot sa folosesc acest fapt in instanta?Pe langa acestea ar mai fi faptul ca la primul termen societatea a anexat intampinarii prezentate niste extrase de cont privind salariul meu ,aceste extrase miau fost inmanate si mie dar nu fac referire la contul meu.Poate mi-au dat mie gresit,dar in cazul in care aceleasi documente au fost prezentate si instantei , exista vreo varianta de a acuza societatea de fals ?In ceea ce priveste plangerea penala,aceasta a fost inaintata catre Politia Mures si exista o ancheta in curs de desfasurare.
Am uitat sa precizez ca eu nu am semnat procesul verbal de inventar si am dat si o nota explicativa in care am motivat de ce nu il semnez.
avram.razvanalex, utilizator
Este mai bine sa va angajati un avocat. Nu se pot da sfaturi fara sa fie citite actele din dosar. Sunt multe aspecte care cu siguranta nu le-ati aratat......
Da,probabil aveti dreptate,dar dupa cum am mentionat nu prea dispun de bani.In cazul in care as angaja un avocat, cam cat ar fi onorariile in medie?Ma intereseaza aproximativ , dar sincer daca nu am sanse de castig nu prea vad rostul.As mai avea o intrebare: pe perioada suspendarii, ma pot angaja in alta parte cu CIM? Multumesc