avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate soledad

Activitate soledad

ªtie cineva când se va organiza interviul?
Pe site nu a apărut nimic deocamdată, eu speram că sâmbăta asta. 26 oct. 2013.
Lucrez la o institutie publica si am de executat o lucrare de spor putere care consta in montarea in subteran a unui post TRAFO, si lucrarile adiacente necesare.
conform HG 90/2008, valoarea lucrarii se plateste la E-NEL sub forma unui tarif
de racordare.
Intrebarea mea este: La finalizarea lucrarii, cine si cum se evidentiaza in contabilitate aceasta?
Eu am primit-o ca investitie(dotare) dar am platit-o ca tarif.
Sunt 2 probleme de fapt:
- se considera investitie si se calculeaza amortizare?
- se mareste valoarea de inventar a cladirii cu valoarea acesteia?

Mentionez ca anvelopa de beton cu postul TRAFO este pe domeniu public
in afara suprafetei de teren aferente cladirii.

Daca ati avut situatii asemanatoare va rog sa ma ajutati.
Pentru detalii va stau la dispozitie.
Cu multumiri.



Răspuns la discuția OUG 77/2012
merci.
mă gândesc că ar trebui să se modifice şi normele metodologice ca să fim siguri nu doar să
speculăm!
Răspuns la discuția OUG 77/2012
mulţumesc.
aşa este, trebuie doar să urmărim valoarea cumulată pe CPV, pentru a stabili momentul când se atinge pragul de 5000 de euro.
mă gândesc că se ia cursul euro din ziua respectiva!?
sau nu?
Răspuns la discuția semnatura electronica
Adică pentru alte operaţii ce impun semnătura electronică, ex. declaraţia 112.
Cine ştie dacă sumele restituite în cazul renunţării la asigurarea de viaţă sunt
supuse impozitării?
Daca un reprezentant legal are deja semnătură electronică pentru diverse, este valabilă şi în SEAP sau trebuie una separată?
Discuție OUG 77/2012
Modificarea art. 19 din OUG 34/2006, prin introducerea art. 19'1, impune autorităţii contractante transmiterea în SEAP a unei NOTIFICÃRI privind achiziţia directă a cărei valoare depăşeşte 5.000 de euroi.
Înrebare;
1. Când se stabileşte valoarea de 5.000, doar la data achiziţiei?
sau şi pe parcurs când la un moment dat se cumulează valorile anterioare atingându-se pragul de 5000 euro?
2. Ce înţelegeţi prin document justificativ, în afară de factură.
Daca unui angajat i se restituie sumele cuvenite pentru o anumită perioadă de suspendare(conf. sentinţă judecătorească), cum se procedează pentru calculul sumei?
Varianta mea este: se constituie suma totală cuvenită căreia i se face calculul conform normelor de salarizare.
Problema care se pune este dacă CAS -ul rezultat (1111, plafonat la 5 salarii medii) este cel corect sau ar trebui sa fie un CAS pentru fiecare lună de suspendare, în cazul meu 5x1111, lucru valabil ptr toate celelalte contribuţii.
Mai apare o problemă referitoare la decl rectificativă, la sumele datorate din urmă
la penalităţi etc., la imposibilitatea de a modifica toate statele de plată!
Eu cred că în acest caz suma de restituit se introduce la luna în plată cu calculul aferent.
Însă nu sunt sigură motiv ptr care vă rog să mă lămuriţi dacă ştie cineva.
Am citit pe net ca s-au schimbat pragurile valorice pentru achizitii publice prevazute în OUG 34/2006, pentru anul 2012, conform Regulament 1251/2011 al Comisiei Europene.
Stie cineva daca a aparut modificarea si in legialatia romana?.
Eu nu am reusit s-o gasesc.