avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel-San

Activitate Daniel-San

Discuție Mostenire
Buna,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema cu niste informatii.
Vreau sa va spun exact situatia in care ma aflu.
Mama mea a decedat in urma cu 5 ani. Tatal si mama au fost proprietari pe un apartament in oras. Acest apartament, tatal meu doreste sa-l transcrie pe mine, sa devin eu unic proprietar. Sora mea doreste sa renunte la partea ei in favoarea mea. Cum putem proceda , ca locuinta sa fie trecuta pe mine dar mai tarziu sa nu aibe nimeni pretentii? Tin sa mentionez ca tatal meu mai are o locuinta pe care o va transcrie pe numele sorei mele.
Răspuns la discuția Vecini galagiosi
Mai au si vecini sub , dar nu stiu in ce masura sunt ei deranjati de zgomotele produse de aceste animale.
Restul de locatari sunt in varsta si nu au nici un chef sa mai intre in dispute cu ei , sau le este frica.
Răspuns la discuția Vecini galagiosi
perfect.. si in cazul in care nu se linistesc??
Buna,

Am o mica problema cu niste vecini ce locuiesc sub mine.
In fiecare zi indiferent de ora se cearta (urla ca sacalii ), isi terorizeaza copilul, trantesc usile, arunca cu diferite obiecte prin casa (evident unul dupa celalalt) , ce mai, o adevarata gradina zoologica.
Am fost la ei si am discutat dar a doua zi reveneau la vechile obiceiuri.
Va rog sa-mi spuneti,care sunt toti pasii legali pe care pot sa-i fac , ca sa inceteze odata si pentru totdeauna cu scandalul.Vreau sa mentionez ca sunt chiriasi , dar de proprietar inca n-am dat.

Va multumesc,
Dani
Răspuns la discuția Curatenie in fata casei
daca as avea suficient timp sa ajung pana acolo as platii....
Răspuns la discuția Curatenie in fata casei
ok,multumesc pentru informatie...
atat am vrut sa stiu...
Răspuns la discuția Curatenie in fata casei
in fata casei , in zona exterioara... nu-i in curte


Răspuns la discuția Curatenie in fata casei
eu stiam ca trebuie sa imi mentin curatenia pe trotuarul ce-mi inconjoara proprietatea....
restu apartine de primarie , deci problema este a lor...
Răspuns la discuția Curatenie in fata casei
Nu face parte din curtea casei nici nu-i ingradita ....
Buna ziua,

As avea o intrebare.... sper ca ma puteti ajuta...
In urma cu un an jumate ,am cumparat o casa intr-un sat invecinat cu orasul unde locuiesc.
Din cauza serviciului nu prea am timp de nimic , deci nici de iesit la casa.
In fata casei am o portiune de spatiu verde si au inceput sa creasca tot soiu de buruieni.
Primaria ma poate amenda ca nu-mi aranjez gazonul din fata casei???
Exista vreo lege care sa ma oblige sa tund iarba din fata sau partea laterala a casei ??

Va multumesc,
Daniel