avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate geri spring

Activitate geri spring

o persoana cu handicap neuropsihic se urca pe bloc si arunca zapada intr-o parcare........
stratul de zapada de pe autoturisme din parcare este de 30 cm.......
zapada aruncata de pe bloc cade pe parbrizul unui cielo si il fisureaza..........

este infractiune ......................sau ii subiectul activ respectiv latura subiectiva ????
draga mea........la intocmirea unui pv de contraventie lege prevede un martor asistent,in unele cazuri stiute....................cum ramane cu aplicarea cpp??????
nu m-ai inteles..................ti-am dat definitia martorului................dace e cum zici tu inseamna ca persoana are calitate de martor asistent/...........deci politia trebuie sa puna obligatoriu 2 martori asistenti
Ordonanta 2/2001 prevede:


Art. 27. - Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.


Cod procedura penala spune ca:

Sectiunea III - Declaratiile martorilor

Art. 78 - Martorul

Persoana care are cunostinta despre vreo fapta sau despre vreo imprejurare de natura sa serveasca la aflarea adevarului in procesul penal poate fi ascultata in calitate de martor.

Sectiunea VI - Martorii asistenti

Art. 92 - Prezenta martorilor asistenti
Cand legea prevede ca la efectuarea unui act procedural este necesara prezenta unor martori asistenti, numarul acestora trebuie sa fie de cel putin doi.
Nu pot fi martori asistenti minorii sub 14 ani, persoanele interesate in cauza si cei ce fac parte din aceeasi unitate cu organul care efectueaza actul procedural.

Art. 93 - Stabilirea identitatii martorilor asistenti
Organul care procedeaza la efectuarea unui act procedural in prezenta martorilor asistenti este obligat sa constate si sa consemneze in procesul-verbal pe care il incheie date privind identitatea martorilor asistenti, mentionand si observatiile pe care acestia au fost invitati sa le faca cu privire la cele constatate si la desfasurarea operatiilor la care asista

Raspundeti-mi urmatoarele :
1. persoana care asista la afisare ce calitate are?????
2.poate fi numita martor atata timp cat nu stie nimic despre cum a fost savarsita contraventia?????
3.pote fi numit martor asistent........daca da cpp spune ca la intocmirea actelor procedurale politia trebuie sa puna 2 martori asistenti?????
doresc sa infiintez un restaurant la parter de bloc.

- am un srl care are ca obiect de activitate ,, ACTIVITATI ANEXE PENTRU TRANSPORTURI ,,
-CARE SUNT PASII PE CARE TREBUIE SA-I URMEZ SI CE AUTORIZATII IMI SUNT NECESARE?
-UNDE SE INCADREAZA FAPTA MEA DACA AM DESCHIS DEJA PUNCTUL DE LUCRU,NU L-AM DECLARAT LA REGISTRU COMERTULUI SI NICI LA ANAF???