avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiunea de distrugere-latura subiectiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiunea de distrugere-latura subiectiva

o persoana cu handicap neuropsihic se urca pe bloc si arunca zapada intr-o parcare........
stratul de zapada de pe autoturisme din parcare este de 30 cm.......
zapada aruncata de pe bloc cade pe parbrizul unui cielo si il fisureaza..........

este infractiune ......................sau ii subiectul activ respectiv latura subiectiva ????
Cel mai recent răspuns: Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator 22:07, 23 Februarie 2012
Daca faptuitorul nu are discernamant , raspunderea penala este inlaturata.Doar ca nu se poate doar invoca lipsa discernamantului, ci trebuie dovedit prin acte medicale sau in urma expertizei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu vremea rea Razvan_G Razvan_G Vremea asta extrem de rea a venit cu o problema. Sora mea de curand si-a construit casa, probleme cu vecinii ca ii fura soarele etc., au trecut. Acum de cand ... (vezi toată discuția)
Proces pentru caderi de zapade de pe balcon in care este implicata si asociatia de locatari vladulescu21 vladulescu21 Buna seara,am o intrebare la Dvs.Sa va spun despre ce este vorba.In urma cu 3 ani(16.12.2012) de pe balconul meu ,eu sunt la etajul 4 a cazut zapada pe masina ... (vezi toată discuția)
Minorii madarolivia madarolivia buna. as avea si eu o intrebare, si anume daca un minor de 15 ani care sufera de tulburare mixta emotionala si de conduita, poate fi condamnst pt savarsirea ... (vezi toată discuția)