Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiunea de distrugere-latura subiectiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiunea de distrugere-latura subiectiva

o persoana cu handicap neuropsihic se urca pe bloc si arunca zapada intr-o parcare........
stratul de zapada de pe autoturisme din parcare este de 30 cm.......
zapada aruncata de pe bloc cade pe parbrizul unui cielo si il fisureaza..........

este infractiune ......................sau ii subiectul activ respectiv latura subiectiva ????
Daca faptuitorul nu are discernamant , raspunderea penala este inlaturata.Doar ca nu se poate doar invoca lipsa discernamantului, ci trebuie dovedit prin acte medicale sau in urma expertizei.