avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate hopeless2010

Activitate hopeless2010

Acelasi moment de ratacire am avut si eu :( in mai 2010 si nimic pana acum si eu stau pe cutia postala ca pe butelie si nimic :( ,probabil ca astfel de cazuri au prioritate minima
Răspuns la discuția Furt din magazin
1000ron maxim +/- poate si cu cheltuieli de judecata , dar ai fost la sectie ? ce ti-au comuniscat organele abilitate in ce stadiu este dosarul dmvs . ? rog un raspuns eventual pe privat


Multumesc anticipat
Răspuns la discuția furt supermarket
Salut in aceiasi situatie sunt si eu urmareste topicul .

www.avocatnet.ro/content/for...

elladomi a scris:

In astfel de cazuri avand in vedere ca prejudiciul a fost recuperat si dupa cum spunea si colega ynocentta , se practica solutiile de ordonanta de scoatere de sub urmarire penala in baza art18^1 Cod penal cu aplicarea art. 91 Cod penal - amenda administrativa - depinde totusi cum vede toata situatia procurorul la care va ajunge dosarul.


Va multumesc din suflet pentru raspuns , eu imi suport fapta si regret nu stiu unde mi-a fost capu #-o#-o dar imi este mai mult frica pentru prietena mea pentru ca ma simt super vinovat de fapta facuta si mai ales ca am "tarat-o" in toata mizeria asta ( bine ca eu nu am avut niciodata intentia de a face asta sau sa plec de acasa cu gandu asta) daca am luat vina aspra mea fapt concrect asa sa si intamplat ea ar putea iesi ca martor . ?!

Multumesc anticipat tuturor .
Iti multumesc pentru raspuns ,

Nu stiu ce a fost in capu meu la momentul respectiv #-o,sper sa fie asa
dar prietena mea unde se va incadra ? (acum imi este rusine sa o mai privesc in ochii , apoi sa stiu ca va avea probleme din cazua mea )
@u.b.i.k

Va multumesc din sulfet , sper sa pot dormi eu sunt o fire mai fricoasa nu am fost "certat" cu legea in nici un fel insa mi-sa zis ca voi fi chemat la sectie de politie de care apartin pentru a fi amprentat si fotografiat !? -Se poate ? ca nu stiu dar m-a speriat Dl inspector de nici apa nu imi mai trebuie .

In final procuroru solutioneaza cazu sau pot fi dat si in judecata ulterior sa suport daunele de judecata ?

@ In mare parte daca este sa mi-se aplice pedeapsa ceea mai mare pentru fapta facuta o data luata decizia se va sterge din cazier sau voi ramane cu ea ?
Si daca da in ce condtii ma poate afecta ?

Pentru ce am facut ar trebui sa fiu speriat /stresat ! ( bine stiu ca este inuman ce am facut dar as vrea sa mai pot trai nu sa raman cu sechele pe viata si sa nu ma pot accepta sincer nu imi este usor mai ales daca ar afla parintii mei .as fi o rusine pentru familia mea ( nu ca nu ar fi indeaujuns ca sunt deja pentru societate)


PS: am uitat sa precizez un aspect eram insotit de prietena mea , ea nu a stiut de fapta mea decat la camera de interpelare desi s-a aflat langa mine tot timpul , in dosar figureaza ca complice dar eu in declaratie am scris ca nu a stiut si nu a participat in nici un fel , si ea la fel si in declaratie ei (chiar nu a stiut a fost un act de teribilism din partea mea nu stiu ce a fost in capu meu ), ea poate scapa din toata tarasenia doar ca martor sau ... unde ar putea fi incadrata
-----------------------------------------------------------
Ca si decizie la ce as putea sa ma astept ?!


Multumesc anticipat
Va multumesc de raspuns , dar care ar fi sansele sa primesc amenda administrativa , si nu altceva . pe ce ipoteza se va merge , din moment ce mi-am recunoscut vina am platit (fata de magazin pretul produsului) acum fata de lege/stat .

PS Care ar putea fi amenda daca s-ar ajuge la amenda administrativa pentru actu meu de teribilisim , si inca ceva am citit pe forum ca multora li-sa zis ca vor fi chemati la parchet pentru cercetari , dar s-au trezit direct cu amenda administrativa .
pot primi direct amenda acasa fara a mai fi audiat de un procuror ?

PS 2 : Care fapta ar fi mai grava dpdv al legii , inselapciunea sau furtu calificat .
Buna seara tururor ,

am o imensa problema intr-un supermarket la standu de electrice doream sa achizitionez un bec oare care insa langa am vazut un bec la 95 ron :O tentatia a fost mare si le-am pus in cos ambele produse ( cat si cel oare care cat si cel de 95) am schimbat produsele intre ele si am returnat produsul scump pe raft cu becul oare care in ambalajul celui scump am fost la casa de am platit produsele imediat dupa au venit cei de la sercuritate sa le arat bonu si produsele am fost prins de fapta savarsita .acolo exista un inspector (de la politie) care cred ca m-a "audiat" in sensu ca mi-a completat o gramda de harti declaratie din partea mea(am stat vreo 4 ore). bine eu am achitat ulterior produsele cat si pe cel scump si pe cel ieftin .s-au copiat bonurile de casa si le-a trecut la dosar acum mi-sa zis ca voi fi chemat la procuratura am citit forumu printre randuri sunt la prima abatere de acest gen nu mai am alte antecedente intrebarea ar fi pot scapa doar cu o amenda administrativa ?
Tin sa precizez ca am 22 de ani daca ar conta.
Va multumesc

Inca o precizare : Inspectorul ce era de la politie nu stiu ce dosar mi-a facut insa poate fi vorba de dosar penal ? dosarul penal se poate dizolva cu o amenda administrativa ? Nu prea am inteles prea multe din ce mi-a zis insa am fost cooperant cu el dar mi-a zis ca voi fi chemat la parchet si voi fi audiat . care ar putea fi pediapsa maxima ? inchisoare? :(( dupa ce am platit ? si respectivu magazin era ok adica ma rog am platit produsele right ?
Mai pe scurt eu unde ma incadrez ? Bine cunosc raspunsul "furt calificat"X-( niciodata nu am crezut ca voi ajunge sa fac o asemnea fapta dar cu toate foile si declaratie luate ma incraderez la alta fapta sau sunt doar actele ce trebuiesc intocmite .
PS: indiferent cat de mare este tentatia nu faceti ce am facut nu vreau ca nimeni sa treca prin ce am trecut si trec , regret enorm fapta