avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate carllyka

Activitate carllyka

Discuție Mostenire
Soacra mea, impreuna cu 2 frati au mostenit o casa. Casa s-a impartit in 3, fiecare si-au facut intrari separate, curtea e comuna, dar fiecare avea o bucatica de pamant pentru care plateau impozit. In urma cu 5 ani , fratele ei a vandut partea lui de casa si pamant, fiicei lui. Ea dorind sa se extinda a facut autorizatii de construire pentru a mai construi si modifica partea ei, pentru care a avut nevoie de semnatura de la soacra mea. Anul acesta cand soacra mea s-a dus sa plateasca impozitul i s-a spus de la primarie ca nu are de platit impozit pentru pamant, doar pentru casa. Se poate ca nepoata sa-si fi trecut tot pamantul pe numele ei ? Sau sa-si fi facut un titlu de propietate pe pamant? Exista altceva prin care nepoata sa intre in posesia pamantului ?(sau a semnat cedarea pamantului, fara sa-si dea seama ce semneaza) Exis
In urma decesului bunicilor mei, din partea tatalui, a ramas o mostenire. Dupa moartea lor nu s-a facut succesiunea. Acum 4 ani a decedat si tatal meu. Acum eu si fratii mei suntem mostenitori. Un verisor, din partea tatalui, ne cere copii la certificatul tatalui nostru de deces si dupa buletinele noastre, sa poata face un titlu de propietate pentru a putea deschide succesiunea. Poate sa-si faca titlul de propietate direct pe numele lui,incat noi sa nu mai avem dreptul la nimic?
In urma decesului bunicilor mei, din partea tatalui, a ramas o mostenire. Dupa moartea lor nu s-a facut succesiunea. Acum 4 ani a decedat si tatal meu. Acum eu si fratii mei suntem mostenitori. Un verisor, din partea tatalui, ne cere copii la certificatul tatalui nostru de deces si dupa buletinele noastre, sa poata face un titlu de propietate pentru a putea deschide succesiunea. Poate sa-si faca titlul de propietate direct pe numele lui,incat noi sa nu mai avem dreptul la nimic?