Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Soacra mea, impreuna cu 2 frati au mostenit o casa. Casa s-a impartit in 3, fiecare si-au facut intrari separate, curtea e comuna, dar fiecare avea o bucatica de pamant pentru care plateau impozit. In urma cu 5 ani , fratele ei a vandut partea lui de casa si pamant, fiicei lui. Ea dorind sa se extinda a facut autorizatii de construire pentru a mai construi si modifica partea ei, pentru care a avut nevoie de semnatura de la soacra mea. Anul acesta cand soacra mea s-a dus sa plateasca impozitul i s-a spus de la primarie ca nu are de platit impozit pentru pamant, doar pentru casa. Se poate ca nepoata sa-si fi trecut tot pamantul pe numele ei ? Sau sa-si fi facut un titlu de propietate pe pamant? Exista altceva prin care nepoata sa intre in posesia pamantului ?(sau a semnat cedarea pamantului, fara sa-si dea seama ce semneaza) Exis
mergeti la cartea funciara si scoateti un extras CF sa vedeti situatia juridica a intregului imobil (casa+teren)
Ce acte a semnat soacra dvs? Este posibil sa fi cedat/donat/vandut terenul nepoatei....
Depinde, daca soacra a dat semnatura la notar este posibil sa fi semnat cu totul altceva. Nu mai simplu o intrebati direct pe nepoata?