avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2223 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters146557

Activitate ContSters146557

Vreau sa angajez mai multe persoane pe postul de ajutor ospatar si as dori sa stiu daca este necesara calificarea acestora pentru acest post ?
Răspuns la discuția analizele medicale
Rusine pentru raspuns ? Multumesc frumos, dar va contrazic. Chiar saptamana trecuta mi-am refacut analizele pentru meseria de ospatar si am platit 40 lei, si nu le-am facut ici colo, ci la o clinica particulara destul de cunoscuta. Le-am platit eu pentru ca sunt liber profesionist. Daca el se plange ca nu plateste din salariu lui 40 lei , cu toate ca i inteleg frustarea caci obligatia angajatorului este de a suporta el cheltuiala atunci cum ar fi reactionat el daca ar fi vrut sa se angajeze de exemplu pe un vapor de croaziera ? Stiti cat sunt analizele medicale ? undeva injurul a sumei a 1000 lei la care se mai adauga inca nu stiu cat pentru vacinul galben in cazul in care ti se cere si daca ai rau de mare inca o suma pentru un vacin care te ajuta sa treci de acesta problema. Cred ca in total te ajunge undeva la 500 de euro, iar salariu tau este de 50 de dolari stipulat in contract la care se mai adauga si tips (dar acela diferentiaza si depinde pe ce functie pleci, oricum pleci ca ajutor la inceput). Nu ti se plateste transportul care costa undeva la 500 $, la care mai pui alte cheltuieli cand pleci, deci in total c-am 1500 - 2000 de $ plecarea. Nu am auzit ca o companie de vase de croaziera sa iti de-a acesti bani inapoi, cel putin mie nu mi sau dat. Mi se pare normal sa nu faca asta, deoarece sunt care dupa nici 2 luni se intorc acasa, de ce ? Nu fac fata la ceea ce este acolo, si-atunci compania ce ar trebui sa faca la fiecare angajat sa plateasca acei 2000 de $ ca sa vina pe vapor, n-ai sa vezi asta, mai bine aduc indieni, filipinezi, tazmanieni care muncesc de 2x mai mult ca noi si pe bani de nimic, ceva gen 500-600 $
Eu prin mesajul de mai sus incercam sa il fac sa inteleaga ca cel mai bine ar fi sa isi faca aceste teste chiar daca plateste el, dar va avea un avantaj la angajare.
Răspuns la discuția analizele medicale
Poti sa te superi, poti sa nu te superi, dar aici tu esti de vina. De ce ? In primul rand cand ai luat decizia de a te angaja trebuia sa discuti de la bun inceput toate conditiile oferite de angajator si bine-nteles acestea sa fie stipulate si in contractul tau de munca. Un alt aspect, nu cred ca te tine nimeni legat de acel loc de munca, sau iti place sa te complaci ? Probabil ca si pregatirea ta este una de scoala profesionala cel mult liceu. Exista anumite grile de salarizare pentru cei cu studii. Sfatul meu. DEMISIA !!!
Răspuns la discuția analizele medicale
Maria, eu stiu ca are sunt obligatiile unui angajator, dar omul are fixurile lui. Nu stiu de ce mai sta sa piarda vremea atat timp cat nu i convin conditiile oferite de angajator. Cu o floare nu se face primavara.
Răspuns la discuția analizele medicale
Un curs de igiena costa intre 100 - 150 lei iar valabilitatea lui este de 3 ani de zile. Punete tu in propia persoana a angajatorului si gandestete ca vrei sa angajezi 10 pers. Le trimiti sa faca acest curs de igiena, platesti 1500 lei iar dupa 3- 6 luni de zile acestea demisioneaza pe rand. Acele certificate care au fost emisie sunt valabile doar pentru persoanele respective si nu pentru toate persoanele care se vor angaja in cei 3 ani de zile. Deci din aia 700 lei +tips (daca lucrezi in alimentatie publica) nu cred ca este o mare problema. Iar medicina munci costa 30 lei.
INCHIRIERI OSPATARI = un client ( sa zicem viitori miri) vin la firma de inchirieri, isi aleg ospatari dupa anumite criterii si acestia se prezinta la eveniment. Doar asta fac si doar pe meseria de ospatari se axeaza
Mai sunt valabile conventiile civile dupa data de 1 aprilie 2010 ?
Pe ce perioada se pot face ?
Pentru promoteri, ospatari la evenimente se pot face conventii civile ?
Buna ziua,

Avem o firma care se ocupa cu serviciul de inchiriere ospatari, barmani, hostess si promoteri pentru evenimente. In CUI ca domeniu de activitate principala avem 7820, " activitati de contractare, pe baze temporare, a personalului" , acest cod ni sa spus ca este cel ideal pentru ceea ce facem noi, din pacate intampinam probleme. Cei de la ITM ne-au comunicat sa avem 15000 de lei stocati in banca, sau minimul a 20 de salarii in contul firmei. In a-2 faza cei de la ITM ne-au mai spus sa le facem la ospatari contractate de munca, aceast comunicat fiind dat printr-o scrisoare in urma unei sezizari facute de catre firma noastra, deoarece in momentul in care am fost in auditie la ei, ni sa comunica verbal ca totusi putem face conventii civile pe codul civil.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
Codul caen pe care il avem este cel ideeal pentru activitatea pe care o desfasuram, daca nu atunci c-am care ar fi cel acela
O alta intrebare ar fi, daca firma noastra are un eveniment sa zicem in 22 mai 2010, dupa care mai avem peste 3 saptamani, ce solutie avem pentru a nu le face ospatarilor carte de munca , dar totusi sa fim in legalitate ?