avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Activitate Simona F

Activitate Simona F

Buna ziua ,

As dori sa - mi explice cineva daca este nevoie de un certificat de urbanism pentru un teren care il dau in garantie pentru un credit la banca. Terenul este evaluat de catre o firma specializata pe acest domeniu , firma aleasa de catre banca.
Ei imi cer un certificat de urbanism actualizat , insa acest certificat presupune depunerea unui plan de situatie cu ridicare topo +extras cf + plan pe teren + extras memoriu de la proiectant .
Eu pe terenul acela nu intentionez sa contruiesc absolut nimic. Mai e nevoie de memoriu de la proiectant ? Nu inteleg ce memoriu de la ce proiectant mi se cere ! Si nici planul de situatie cu ridicare topo nu inteleg ce este.

va multumesc anticipat
Buna ziua

Firma unde lucrez a avut o duba Mercedes in leasing , insa din cauza neplatii ratelor , masina a fost recuperata de Tiriac .Pe site-ul lor am vazut ca era afisata masina la vanzare la pretul de 20000 euro. Anuntul nu mai este la momentul de fata , pe site ,deci presupunem ca s-a vandut.
Dupa calculele noastre , suma care rezulta din adunarea ratelor care mai ramaneau de achitat pana la sfarsitul contractului, plus cele care nu s-au achitat, ajunge la 14.000 euro. Ceea ce ar insemna ca Tiriac-ul ar trebui sa ne restituie restul pana la 6.000 .
Cum am putea sa ne recuperam acesti bani ?
Iau exemplul lunii iunie 2010 , unde erau 176 de ore lucratoare .
Daca un salariat a lucrat in luna respectiva 7 h suplimentare , dar tot in aceeasi luna a lipsit intr-o zi 4 h ; se pot scadea 4 h din orele suplimentare si sa le adaugam la ziua in care a lipsit 4 h?
Ar rezulta 3 h suplimentare pe care ar trebui sa i le platim ( in loc de 7 ) si in locul zilei in care a lucrat 4 h ( si nu ar avea dreptul la bon de masa) , transformam in 8 ore in regim normal ( cu bon de masa ).
As dori sa stiu daca exista vreun articol in codul muncii cu privire la acest lucru.
Alt caz - daca o persoana are ore suplimentare lucrate si si zile de concediu in aceeasi luna , se mai pune problema de ore suplimentare ?

multumesc mult
As dori sa stiu de ce documente e nevoie pentru ca un cetatean francez sa obtina permisul de sedere permanent in Romania .
Mersi mult pentru urari si pentru informatii !

Mai am insa niste nelamuriri :"> Iata una dintre ele :
ma inregistrez la tribunal , si intr-o buna zi sunt citata sa ma duc ca traducator/interpret ; imi fac treaba , vine momentul platii ... dar daca eu nu am PFA atunci ce se intampla ? cum ma pot ei plati ?
Buna ,

Si eu am primit autorizatia e traducator ieri , si sunt putin derutata .Am inteles ca trebuie sa ma duc sa ma inregistrez la tribunal , si ca printre altele trebuie sa duc si stampila .
Intrebarea mea este : pot sa- mi fac stampila nefiind PFA , pur si simplu va scrie pe stampila respectiva numele meu , mentiunea traducator autorizat, limbile , etc . Nu trebuie prima data sa ma inregistrez ca PFA ( si de abia dupa aceea sa ma duc la tribunal )?