avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1234 soluții astăzi
Forum Activitate mcncorina

Activitate mcncorina

la decesul unei rude de gradul II salariatul are dreptul la vreo zi libera???
tinand cont ca acest lucru este stipulat in contractul colectiv de munca ,dar contractul colectiv de munca nu mai este reinnoit,
Discuție bilant
unde se depune bilantul la 31.12.2010 la ANAF sau la ORC sau la amandoua
Discuție impozit profit
Cum declar imp pe profit la 31.12.2010?
cu 0 sau valoarea de la septembrie?exercituil financiar se va incheia in aprilie si nu in februarie
Discuție rectificative
pot sa depun o declartie rectificativa acum in ianuarie 2011 pentru declaratia 100 aferenta lunilor martie iunie si septembrie? am descuperit o, greseala in declararea impozitului pe profit
Răspuns la discuția LAMURIRI
la ce refera acest aport financiar individual?
Răspuns la discuția LAMURIRI
cum puteti spune ca nu conteaza cati copii are in intretinere? oare nu stiti cat de drastici sunt cei de la protectia copilului? poate nu ati inteles sora mea pretinde ca nu judeca corect... at e normal ca un om care nu judeca corect si nu poate sa isi poarte de grija poate sa ingrijeasca doi minori? si inca ceva sora mea si-a pierdut fiica toamna trecuta dupa ce aceasta a fost in coma mai bine de 3luni iar aceasta nu a fost o data sa o vada pe motiv ca era mai importanta casa ei decat propriul copil.

Discuție LAMURIRI
cum pot sa ma apar in fata surorii mele:
In urma cu 18 ani tatal meu a decedat, iar conform succesiuni mie mi-a revenit 3/4 iar mamei 1/4, sora mea renuntand la succesiune. Anul trecut a decedat si mama iar astazi sora ma cheama in instanta nerecunoscund autenticitatea certificatului dupa moartea tatalui, afirmand ca acesta este un fals notarial.Mentionez ca in spatele ei este sotul care si-a procurat o imputernicire precum ca ea este suferinda si nu se poate exprima si judeca (chiar daca are in grija 2 copii minori de 3 si 6 ani) O MINCIUNA . Mai mentionez ca sora mea nu a contribuit la nici una din inmormantari iar toate cheltuielie au fost suportate de mine si mie imi cere sa renunt la tot ce mi se cuvine din partea mamei plus sa le restitui o suma considerabila de bani. In joc este casa in care locuiesc impreuna cu familia casa la intretinerea careia am contribuit si eu, mama mea parasind domiciliu si construindu-si alta la 5 ani dupa decesul tatalui. Sora nu a contribuit nici la constructie nici la intretinere ea beneficiind de ajutorul parintilor in constructia altei casei din alta casatorie, ajutor pe care acum nu il mai recunoaste, iar cat timp a trait mama sotul surorii mele a jignit-o si a amenintat-o cu moartea. CE MA SFATUITI???
Discuție lamuriri
Astazi tatal meu a avut intalnire la primarie cu autoritatile si cu matusa, (ea i-a facut adresa) pentru a clarifica mostenirea, dar surpriza aceasta aa venit insotita de sotul sau, care s-a prezentat sub pretextul ca matusa nu stie sa vorbeasca sa se exprime, nu stie sa judece. Printre acuzele aduse a mentionat faptul ca certificatul de mostenitor dobndit de tatal meu prin care el a primit3/4 si bunica 1/4 iar matusa a renuntat la mostenire, este un fals facut in notariat, si multe alte aberatii, iar obtiunea lui este sa merga in instanta pentru a-l da pe tatal meu in judecata.
ce poate sa faca tatal meu in privita asta si cum putem sa il inpiedicam pe sotul matusii mele sa faca acest lucru ( el ete cel care manevreaza totul si este recunoscut de eutoritati ca avand in derulare un proces cu un constean de peste 15 ani)
Am nevoie urgenta de raspunsuri
Discuție lamuriri
Buna ziua,
bunicul meu a murit in urma cu 18 ani; toamna trecuta a murit si bunica. Dupa decesul bunicului tatal meu a facut succesiunea in urma caruia lui i-a revenit 3/4 din ceean ce avea bunicul, iar bunicii 1/4, sora tatalui meu renuntatnd la mostenire. Acum dupa ce a decedat si bunica "matusa" doreste ca tatal meu sa renunte la drepturile ce i se cuvin tatalui meu din partea mamei pentru ca el sa ramana si cu acel 1/4 care ii revenea bunicii la vremea respectiva, iar ea cu tot ce este din partea bunicii. de mentionat ca "matusa" nu a contribuit cu nimic pentru a sustine cheltuielile de inmormantare pentru nici unul dintre parinti, ea si cu sotul sau fiind respunsabili "psihologic" pentru decesul acestora. La ce sa se astepte tatal meu pentru ca matusa doreste sa il cheme in instanta.