avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate bogzy83

Activitate bogzy83

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog adresa SC Foisor AL SA (fost ICRAL Foisor). Nu gasesc nicaieri pe net.

Multumesc
Răspuns la discuția Insolventa
Am revenit cu cateva intrebari din partea prietenei mele, ca raspun la articolul publicat astazi la adresa: www.avocatnet.ro/content/art... .
Mai jos o sa redau mesajul ei.

In articolul dumneavoastra "Ce se intampla cu datoriile unei firme in faliment?" din data de 18 August 2010, spuneti ca pe locul 2 in ordinea platilor se afla "Creantele izvorate din raportul de munca". Puteti detalia putin acest aspect? De exemplu, eu am zile de concediu neefectuat, iar lichidatorul mi-a comunicat faptul ca banii pentru acele zile nu ii voi vedea niciodata.
In ce priveste sumele neincasate pentru zilele lucrate, am constatat faptul ca s-au facut niste plati, dar intr-un mod preferential. Unii colegi au primit o suma mai mare, altii mai mica, altii deloc.

In plus, in pachetul nostru salarial erau incluse si bonuri de masa. Ce se va intampla cu acestea?

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Insolventa
Multumesc frumos pentru raspuns. O sa ii spun prietenei mele ce mi-ati recomandat.
Discuție Insolventa
Buna tuturor

In urma cu aproximativ o luna, firma la care lucra prietena mea a intrat in insolventa si ca atare i-a fost desfacut contractul de munca, la fel ca si celorlalti angajati. A fost numit si un administrator judiciar, s-a stabilit si data adunarii creditorilor, etc.
Insa toti angajatii si-au primit doar o parte din salarii, urmand ca restul sa il primeasca cat mai repede. Numai ca de atunci (de luna trecuta), administratorul judiciar ii tot duce cu vorba: ba ca saptamana viitoare vor fi platiti si restul de bani, ba peste doua saptamani iar mai nou le-a spus ca el nu poate plati restantele din salarii din cauza ca nu sunt bani si ca oricum datoriile fata de creditori au intaietate. Si nu o sa le plateasca nici zilele de concediu ramas. Ea acum si-a depus dosarul pentru somaj.
Restul de bani pe care ii are de primit nu reprezinta nici o suma foarte mare dar nici una de neglijat in conditiile socio-economice de astazi.
Ce s-ar putea face pentru a-l determina pe administrator sa ii plateasca restul de bani? Poate are dreptate ca nu sunt bani, insa acest lucru nu ar trebui sa fie o piedica in calea platii resturilor salariale. Ce ne sfatuiti sa facem in aceasta privinta?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția viza de flotant
Am fost astazi la politie pentru viza de flotant. Din toate actele mi-au trebuit doar buletinul meu, buletinul proprietarului, actul de proprietate al locuintei si procesul verbal pentru contrcatul de vanzare-cumparare al locuintei si un timbru fiscal de 4 lei de la posta.
Mi-au oprit buletinul si mi-au spus sa revin in 10 zile lucratoare sa il ridic.
Răspuns la discuția viza de flotant
Buna ziua.
Stiti cumva ce valoaer trebuie sa aiba timbrul fiscal pentru viza de flotant?
Am inteles ca taxa la politie e in jur de 7-8 lei, insa nu stiu de valoarea timbrului.
Multumesc
Discuție viza flotant
Buna ziua.
Se poate face viza de flotant fara a prezenta certificatul de nastere? Nu il am momentan cu mine, ci este in localitatea de resedinta, adica la vreo 200km de Bucuresti.

Multumesc