avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate kiki1

Activitate kiki1

buna ziua, tatal meu are un teren extravilan in judetul Prahova. Problema noastra este ca atunci cand am vrut sa facem cadastrul ni s-a cerut un plan digital din partea primariei. Aceasta neavand fonduri nu ne poate oferi acest plan mai ales ca terenul se afla intre doua comune si fiecare arunca responsabilitatea la celalalt. Imi puteti spune daca ii putem obliga intr-un fel, pana la urma este de datoria primariei si trebuie sa ne puna la dispozitie acest act. Va rog, astept un sfat din partea dvs, pentru ca noi vrem sa vindem terenul si nu putem astepta la nesfarsit.

multumesc
Discuție PLATA CO
Buna ziua, as vrea sa stiu daca mi se vor plati zilele de co neefectuate din 2012, avand in vedere faptul ca pe 21 decembrie voi intra in concediu de crestere copil.La data de 13.10.2012 {data nastere copil] mi s-a dat o decizie de suspendare.Contractul va inceta sau mi se va suspenda?MULTUMESC
Răspuns la discuția concediul de odihna
Nu cred. Daca ar fi existat trebuia sa avem si noi cunostinta despre ac prevedere.
Ma lamuriti si pe mine:((???????????/Am ramas cu 17zile din CO pe anul 2009 neefectuate. In luna mai mi-am luat 5zile din acest CO, iar cand m-am intors la serviciu a mea sefa mi-a spus ca mai am 12zile de luat si ca va trebui ca pana la sf lunii sa mi le efectuez. Abia venisem si binenteles ca nu puteam sa plec din nou astfel am decis sa mi le iau peste o sapt. Credeti ca are drepul sa ma oblige sa-mi iau aceste zile de CO atunci cand vrea mai ales ca:
- nu m-a inlocuit nimeni cat am fost in CO (deee "s-au facut restructurari si nu mai avem personal")
- pana sa plec in CO am stat peste program ca sa-mi las actele pregatite pentru sapt ce urma sa lipsesc (si binenteles ca nu m-a platit nimeni)
- cand m-am intors din CO a trebuit ca intr-o sapt sa recuperez din urma si sa-mi pregatesc din nou actele pentru sapt urmatoare de CO (si binenteles ca m-a prins seara la birou)
- aaaaaaaa si cand o sa vin din CO fortat o sa fie inchidere de luna si va trebui sa fiu cu actele in termen
Deci, in concluzie am avut un CO nemaipomenit, nu tu bani sa pleci sa te odihnesti, munca cat cuprinde si inainte si dupa....#-o si in final o sa fiu rupta de oboseala, iar randamentul o sa fie pe masura.:((
Dati-mi si mie un raspuns, macar asa pentru linistea mea.....#-o. Cred ca singura solutie este sa o tratez pe masura comportamentului ei, iar la terminarea programului sa incetez activ (sunt sigura ca a fost doar rea vointa iar aceasta situatie putea sa aiba o alta rezolvare mai ales ca asa cum scrie si in lege puteam efectua CO pana la sf anului).

Multumesc