avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate ingrijorata

Activitate ingrijorata

Buna ziua,

Am fost angajata 1 luna si 3 zile.Am incetat colaborarea in perioada de proba, dar angajatorul spune ca am semnat regulamentul intern care stabilea ca pot solicita/beneficia de zile de concediu de odihna numai dupa ce trec de perioada de proba care este de tatonare si de cunoastere reciproca.
Daca treceam de aceasta perioada de proba aveam dreptul sa solicit concediu de odihna( chiar de a doua zi), si mi se luau in calcul si zilele din urma ( de cand a fost incheiat contractul).

Va rog sa imi spuneti daca angajatorul are dreptate sau nu, deoarece ei sustin ca semnand regulamentul intern am fost de acord ca nu o sa beneficiez de concediu de odihna si implicit nici de plata acestuia , mai repede de cele 3 luni.
Multumesc pentru raspunsul acordat.
=Buna ziua,

In ultima perioada o prietena de-a mea se confrunta cu urmatoarea problema si nu stiu ce sfat sa ii dau astfel apelez la dvs:
Are un restaurant care abia si-a inceput activitatea.Face angajari,dar angajatii pleaca imediat ce si-au facut analizele medicale pe care le-a suportat firma.In plus , la plecare ''uita'' sa mai aduca uniforma, care nu este tocmai ieftina.Intrebarea mea este: cum as putea acoperi aceasta pierdere? ar fi legal sa retin o garantie: contravaloarea analizelor si a uniformei, iar la plecare (stabileste de ex la 3 luni dupa angajare)sa restituie aceasta garantie? Ce sfat ii dati? multumesc anticipat
Buna ziua, stie cineva de ce acte am nevoie daca doresc sa infiintez o firma avand cod caen 782? Multumesc anticipat
multumesc frumos.
Este obligatoriu sa apelam la un avocat / jurist sau se poate ocupa un parinte care are mai mult timp liber la dispozitie?Multumesc pentru rasuns si promtitudine .O zi buna in continuare!
Răspuns la discuția Infiintare ASOCIATIA PARINTILOR
Buna ziua,


Am citit solicitarea dvs legat de infintarea asociatiei parintilor.As fi dorit sa stiu, practic, cum ati procedat in cele din urmA ? ati apleta la un jurist ? Cat a costat si in cat timp ati rezolvat?Ce acte au fost necesare ? Va intreb aceste lucruri pentru ca acum si gradinita noastra doreste sa puna bazele unei astfel de asociatii si m ar ajuta sfatul dvs!imi puteti trimite raspunsul dvs si pe mail resurseoffice@yahoo.com.Multumesc anticipat
Parintii din gradinita noastra au solicitat sa infintam Asociatia parintilor pentru a putea atrage fonduri .Imi puteti spune ce acte sunt necesare pentru infintarea unei astfel de asociatii , in cat timp s ar materializa o astfel de asociatie si daca trebuie sa apelam la un juris.Mi ar placea sa primesc raspuns si de la persoane care au infintat astfel de asociatii! Va multumesc anticipat !