Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare ASOCIATIA PARINTILOR
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare ASOCIATIA PARINTILOR

Buna seara! Va rog, daca puteti sa ma alutati intr-o problema destul de importanta. Am dori sa infiintam Asociatia Parintilor elevilor scolii noastre, o asociatie non-profit. Vrem ca si cadrele didactice si parintii sa doneze acei 2 % din impozit acestei asociatii, pentru a ne putea desfasura activitati cat mai placute pentru elevi, avand baza materiala necesara. Va rog, daca puteti, sa ne ajutati cu un sfat! Care ar fi pasii de urmat? Multumesc!:)
In primul rand trebuie sa va constituiti si autoriza Asociatia, aici aveti doua variante:
- va descurcati singuri pe baza informatiilor de pe internet sau
- va angajati un avocat pentru toata operatiunea de constituire si autorizare, cu posibilitatea de a va asigura consultanta juridica de specialitate pe parcursul desfasurarii activitatii dvs, achitand un onorariu.
Momentan si eu sunt membru fondator intr-o asociatie care urmeaza sa se infiinteze. Sunt foarte multe ghiduri pe internet, si pot recomnada, cel putin ca punct de pornire, desi sunt foarte comprehensive urmatoarele:

[ link extern ]

Atunci cand folositi totusi un ghid, trebuie sa aveti grija la schimbarile care au avut loc de la ultima actualizare (in special la sume). De exemplu suma ce constitue patrimoniul momentan este cel putin egala cu un salariu brut, si anume 600 RON.

Pentru a beneficia de cei 2%, (bineinteles dupa ce ati terminat intreaga procedura de infiintare), tot ce trebuie sa faceti este sa-i rugati pe cei ce doresc sa completeze formularul cu datele de identificare ale asociatiei (denumire, CUI, cont bancar) si sa-l depuna la Administratia Finantelor Publice de care apartin cel tarziu pe 15 mai. Insa tineti cont de faptul ca banii intra in cont destul de greu, la cateva luni dupa terminarea campaniei.

Mi se pare o initiativa foarte buna, si destul de inovatoare! Sincer nu m-as fi gandit la o asemenea solutie pentru atragerea de fonduri.

Va urez mult succes!
Buna ziua,

Am citit solicitarea dvs legat de infintarea asociatiei parintilor.As fi dorit sa stiu, practic, cum ati procedat in cele din urmA ? ati apleta la un jurist ? Cat a costat si in cat timp ati rezolvat?Ce acte au fost necesare ? Va intreb aceste lucruri pentru ca acum si gradinita noastra doreste sa puna bazele unei astfel de asociatii si m ar ajuta sfatul dvs!imi puteti trimite raspunsul dvs si pe mail resurseoffice@yahoo.com.Multumesc anticipat