avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate discreta2910

Activitate discreta2910

Imi puteti spune, va rog, daca o salariata (deci femeie) nascuta in 26.10.1955 si cu un stagiu de cotizare de 37 ani si 8 luni pana in septembrie 2010 (cu 8 ore norma pe cartea de munca), apoi din noiembrie 2010 este angajata cu 2 ore norma pe cartea de munca, poate iesi la pensie anticipat (fara penalizare), in 26 iunie 2011?????
Deoarece in iunie 2011 ar face cei 38 ani si 3 luni care ii cere noua lege pt a iesii la pensie anticipat fara penalizare. Si am vrea sa stim daca este vreo problema cu cele 2 ore pe cartea de munca. Ne poate ajuta cineva in privinta asta???


Răspuns la discuția Contract de munca cu 2 ore
Buna ziua si va multumesc,MIIIIIIII de scuze am trecut anul sotului eu sunt in octombrie 1955 (va rog sa ma scuzati ca v-am indus in eroare) dar tot nu m-ati lamurit, in decembrie mi-ati spus ca daca sunt angajata cu 2 ore se calculeaza defapt 8 ore dar contributia la stat este mai mica (adica pe 2 ore) OK, dvs imi spuneti ca pot iesi de acum la pensie, DAR eu vreau sa ies anticipat DAR FARA PENALIZARE, ca daca ies acum ies ANTICIPAT CU PENALIZARE si eu nu vreau asta dupa ce ca viata este atat de grea si mai ales ca am atatia ani de cotizare peste minimul ; doamna de la casa de pesnsii sect.6 mi-a spus ca mi-ar mai trb cateva luni si ar fi bine sa raman angajata cu cele 2 ore pana in iunie.
Buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca sunt angajata cu 2 ore pe cartea de munca, am inteles eu bine ca mi se iau in calcul 8 ore de munca doar ca, contributia la pensii si bla bla....este mai mica??????
Este adevarat, ca mie tot numi vine sa cred?????
mentionez ca sunt nascuta in octombrie 1950 si pana in prezent am stagiul de cotizare 37 ani si 7 luni si sa ies anticipat dar fara penalizare am inteles ca trb sa am 38 de ani....OK
dar din noiembrie sunt angajata cu 2 ore pe cartea de munca, cate luni trb sa mai fiu angajata cu 2 ore ca sa fac cei 38 de ani??????()
va multumesc anticipat
Buna ziua, as dori sa stiu si eu de la un jurist sau de la cineva care se pricepe fff bine cat m-ar costa autorizatia de construire a unui balcon la parterul unui bloc si care ar fi amenzile in cazul construirii acestuia fara autorizatie.
Dar hai sa o luam de inceput: am un aprtament la parterul blocului unde am marit balconul aliniindu-l cu cel de la etajul 1(care este din constructie), deoarece balconul meu era foarte ingust; si acum s-a trezit un fost securist dupa 20 de ani sa faca poze la toate balcoanele de la toate scarile si sa le trimita la primarie.
De acee va rog respectuos sa-mi spune-ti cat m-ar costa o autorizatie de construire sau de modificare a proiectului initial si de unde as putea sa o ridic SAU la ce amenda sa ma astept.
Va multumesc respectuos, Adriana
Buna ziua, eu am o afacere cu rochii de mireasa si as vrea sa mai deschid un magazin cu bauturi (bere), cola, fanta, tigari si sandwisuri. As vrea sa stiu care sunt pasii pt a deschide asa ceva:
1. trb sa am in hartiile firmei....
2. ce accize platesc, (daca platesc) si de unde trb sa iau aprobari pt.tigari, bere, sandwisuri etc.
3. trb sa-mi iau si a 2 casa de marcat?? daca magazinul este unul langa altul??:((
Va multumesc anticipat la toti care imi raspund ferm la ceea ce am intrebat eu