avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Activitate spikey79

Activitate spikey79

Firma sotiei mele nu detine nici un imobil.Nici macar nu are un cont bancar.Impreuna detinem insa ca persoane fizice o locuinta care este ipotecata.Intrebarea este:Cum poate statul sa execute silit aceasta firma?
Răspuns la discuția contract telefonie mobila
nu s-a produs nicio executare si din cate mi-au zis cei de la recuperari debitul este de prin 2008,deci ce pot face?
Buna ziua,am si eu urmatoarea problema:in anul 2007 s-a incheiat un contract de telefonie mobila pe care sunt datele mele de buletin dar pe care nu este semnatura mea.La un moment dat s-a incetat achitarea facturilor aferente.Evident firma de recuperari a venit la mine.Speriat de amenintari am achitat 150 lei dintr-un debit care,spun ei,ar fi de cca 500 lei.Intrebarea este:ce pot face ca sa scap de incurcatura asta ?
Buna ziua,as dori sa stiu daca pot recupera (si cum pot face asta) un autoturism imprumutat printr-un act notarial care expira in luna mai a anului viitor.
Răspuns la discuția Schite topografice
Am fost la ing sef al OCPI si mi-au zis ca asta e intre mine si ing topograf cat de repede imi termina lucrarea sau daca o mai termina,el fiind colaborator si nicidecum angajat.El are un PFA si as vrea sa stiu daca il pot actiona in instanta sa-mi recuperez onorariul platit.si sa angajez alt topograf.
Buna ziua,am nevoie urgenta de un sfat:in urma cu 6 luni am contactat un inginer topograf pentru a-mi realiza schitele topografice ale unui teren pe care se afla o constructie,pentru a fi dezmembrata din acesta o anumita suprafata.Mi-a terminat lucrarea dupa 3 luni,am facut dezmembarea acelui teren,iar la intabularea lui cei de la OCPI au descoperit niste erori,au respins intabularea si au cerut refacerea intregii documentatii.I-am comunicat inginerului meu topograf acest fapt si de atunci au mai trecut inca 3 luni de promisiuni ca va rezolva problema.Dar eu m-am saturat sa astept si as dori sa stiu unde trebuie sa ma adresez ca sa rezolv aceasta problema care iata ca dureaza de 6 luni.Mentionez ca lucrarea i-am achitat-o integral.Va multumesc.
Buna ziua,am si eu urmatoarea problema:am incheiat un contract de leasing auto iar dupa 2 ani a expirat polita casco.In contract este mentinuta societatea la care se incheie asigurarile(RCA,CASCO),dar cei de la firma de leasing imi spun ca trebuie sa cer oferta de la un anume reprezentant al respectivei societati de asigurari.Mi-au mai adaugat inca 3 societati de asigurare agreate de ei dar tot la fel sa cer oferte de la persoanele nominalizate de ei.Oare nu pot incheia aceasta polita casco la societatile agreate de ei dar prin brokerul meu de asigurari?
Am o intreprindere individuala si as dori sa stiu daca pe langa contributia la CAS mai trebui sa cotizez si altundeva(sanatate,somaj).Multumesc anticipat.
Discuție debit CAS
am si eu urmatoarea problema:firma sotiei mele (Intreprindere Individuala) are un debit la CAS pentru care e amenintata cu executarea silita.firma sotiei functioneaza intr-un spatiu aflat in proprietate comuna si care este ipotecat.ce se intampla in caz de neplata?