avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate vera_o

Activitate vera_o

Buna ziua,



am si eu nevoie de un sfat un urmatoarea problema:
in data de 15/09 am prezentat la asociatia de locatari referatul tehnic emis de furnizorul de energie termica in vederea deconectarii apartamentului meu de la sistemul centralizat de incalzire si apa calda, cu montarea unei centrale termice individuale pe gaz.
Administratorul mi a spus sa vin pe 22 sa iau referatul semnat.
Din pacate nu am putut merge pt ca am avut un accident si mi am pus piciorul in ghips. A fost un prieten sa l ia iar presedintele asociatiei a rafuzat sa vorbeaca cu el, i a dat inapoi referatul si a solicitat sa vorbeaca cu mine, motivand ca trebuie sa intruneasca in 10 zile adunarea generala.
Acum 2 zile, pe 06/10, am fost cu referatul la administratie. Presedintele nu era, administratorul mi a spus sa l las sa vina presedintele sa l semneze. Am revenit peste o ora si m am trezit ca mi a dat inapoi referatul motivand ca 2 din vecinii care semnasera initial referatul "si au retras semnatura" iar in dreptul semnaturilor lor am gasit scris un "nu" si o a doua semnatura. E legal asa ceva?
Oricum am fost sa varbesc cu vecinii si mi au spus ca domnul presedinte a venit la dinsii si le a spus ca se intampla "ceva rau" daca eu imi pun centrala. Se referau la trasul coloanei de gaz pana la etajul 3 si spartul pe scara pt aceasta.
Insa cei de la compania de gaz nu mi au cerut acordul vecinilor sau a asociatiei pentru lucrarea la coloana de gaz.
Proiectul la gaz este aprobat, asteptam sa vina echipa pt lucrare.
Ce este de facut in acest caz? Ar servi la ceva daca as face reclamatie la serviciul asociatiilor de proprietari din cadrul primariei?
Buna ziua,
as dori sa stiu, daca azi cumpar un apartament cu act de vanzare-cumparare, in cat timp de la cumparare pot sa il donez unei alte persoane? trebuie sa platesc vreo taxa/impozit in acest caz?
Răspuns la discuția apartament in garantie
Va multumesc mult pt raspuns
Buna ziua,

as dori sa cumpar un apartament cu banii cash si as dori sa stiu cum sa ma feresc de fraude de tipul, cineva vinde un apartament care este in garantie pentru un credit imobiliar, sau o familie care este in divort si nu este facut partajul.

va multumesc
Răspuns la discuția Fisa postului
ok, fisa postului "poate" sa contina urmatoarele, dar nu "trebuie" sa contina urmatoarele, asadar cine stabileste daca o fisa a postului a fost intocmita corespunzator daca nu exista legislatie care sa reglementeze acest lucru?
Discuție Fisa postului
Buna ziua,

As dori informatii referitoare la fisa postului si anume?

Care lege/articol reglementeaza prevederile une fisi a postului?
Este obligatorie oricarui angajat?
Ce date trebuie sa fie incluse in fisa postului?
Datele personale ale angajatului sunt obligatorii?
Angajatorul poate prezenta o fisa a postului si posterior semnarii CIM?
Ce se intampla daca nu sunt de acord cu fisa postului sau daca constat ca au fost nereguli in ea?
In ce conditii angajatorul ma poate obliga sa desfasor alte activitati in afara fisei postului?
Fisa postului trebuie visata de ITM?

Va multumesc,
Veronica Ostroveanu