avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate kytina

Activitate kytina

Răspuns la discuția respingere notare cf
Inca o data multumesc Nu am nici cele mai vagi cunostinte de aceea va tot stresez pe acest forum v-am pus intrebarea ..daca un notar ma poate ajuta .. pentru ca un notar mi-a promis (binenteles telefonic ,gasit pe net) ca ..sa-l caut ca el imi noteaza antecontractul in cf si a ramas maine sa-i trimit actele ...acum incep sa ma mai gandesc ce sa fac....
Răspuns la discuția respingere notare cf
V-am ascultat sfatul si acum cateva minute am sunat(imobilul este in alt judet )si am vorbit cu registratorul .sfatul a fost ca un nou dosar v-a primi o noua respingere ptr. ca nu am incheiat antecontractul cu noii proprietari.si sa fac o plangere impotriva incheierii.; in aceasta situatie eu cred ca-mi trebuie un sprijin ,poate sa faca aceasta actiune si un notar? si care ar fi "pretul" acestei plangerii
Răspuns la discuția respingere notare cf
Multumesc mult. s-a respins ptr. ca intre timp s-au- schimbat proprietari tabulari deci promitenti vanzatori au vandut terenul pe care urma sa construiasca bl. situatie este f. incurcata dar am facut rost de o copie a actului de v.c, dintre ei .Sa inteleg ca pot sa merg din nou la c f si sa depun acest document fara sa mai achit din nou 60 ro.

Buna ziua, Am cerut notarea in CF a unui antecontract de v.c.si mi-a fost respinsa cererea cu drept de plangere in 15 zile.Intrebarile mele sunt urmatoarele: -trebuie un nou dosar (alta taxa ,alt antecontract legalizat).si daca am nevoie de asistenta juridica,trebuie facut un memoriu.. ceva... sau pur si simplu depun din nou documentele?
Răspuns la discuția viza somaj
Greseala se plateste ...nu ma deranjaza daca nu mi se plateste o zi imi este teama sa nu pierd somajul definitiv... daca duc o adeverinta (nu concediu medical) de la medicul de familie ar fi o scuza ..multumesc
Discuție viza somaj
Trebuia sa pun viza la somaj ieri 03.06. si am uitat .Ce mi se poate intampla? si ce mai pot face ...multumesc
Răspuns la discuția accident, vatamare corporala
multumesc ! nu sunt de specialitate si nu ma pricep dar nu pot fi de acord cu FLORINP...nu cred ca sunt lagile facute ptr."cei de la oras" sialtele ptr'"cei de la tara" va mai rugasem un saspuns....este obligatoriu sa-si angajeze avocat?
Răspuns la discuția accident, vatamare corporala
Multumesc mult ! femeia este foarte speriata ptr. ca soferul a amenintat-o ca o va pune sa-i plateasca oglinda masinii care s-a spart in momentul accidentului si e o masina scumpa, si inca ceva ...-daca politia in cele din urma va introduce dosarul in instanta este obligatoriu ca victima sa-si angajeze avocat?
buna ziua, va supun atentiei un caz.....pe un drum comunal fara trotur, a fost accidentata o persoana,nu foarte grav ....conducatorul auto a oprit a considerat ca nu era ceva grav si a plecat .In urma accidentului persoana a fost transportata la spital cu ambulanta unde s-a constatat ca avea o fractura la brat-a primit certificat de 55 zile si a depus plangere lla politia din comuna.Asta se intampla in aprilie 2009.Pana in prezent nu s-a solutionat in nici un fel .Se pare ca soferul are ceva influenta pentru ca politistul ii reproseaza femeii(70ani)ca trebuia sa mearga pe partea stanga si ea a mers pe marginea drumului pe partea dreapta.As avea cateva intrebarii: -Care este termenul in care ar fi trebuit sa i se raspunda la plangere (o solutie, ceva scris in care sa i se comunice rezultatul cercetarilor)? Soferul ia propus 300 ron sa se impace..chiar daca femeia este batrana , de la tara fara nici un ajutor i se pare putin . Care ar fi "pretul" ? multumesc anticipat
Răspuns la discuția investire cu formula executorie
Multumesc f. mult acest raspuns il asteptap dar .....cui ma adresez notar sau instanta? am nevoie de asistenta din partea unui aparator? eu am citit pe net ca debitorul trebuie instintat dupa ce eu am cesionat dreptul..si ca nu trebuie obligatoriu sa fie de acord ..am inteles bine? de unde incep? multumesc inca odata